poniedziałek, 1 czerwca 2020

Schron na 280 osób koło ratusza!
Bielsko-Biała to miasto wielu tajemnic i sekretów. Na jego terenie mamy wiele zapomnianych miejsc ukrycia. Schrony, tunele i bunkry znajdują się w wielu lokalizacjach. Im dalej od II wojny światowej, tym pamięć o nich się zaciera.

Niedaleko Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, tuż za ratuszem, w parku, znajduje się schron przeciwlotniczy, a właściwie używając terminologii fachowej Szczelina Przeciwlotnicza.
Do tej budowli, jeżeli wierzyć dokumentom, nie wchodził nikt od lat 60 - XX wieku.


Obiekt ma dwa wejścia. Do szczeliny prowadzą schody, które zasłonięte są grubą płytą żelbetonową. Samo wejście nie zachęca do penetracji obiektu. Schody są całe pokryte grubą warstwą przegniłych liści i błota. 
Warto przypomnieć, ze Szczelina Przeciwlotnicza służyła jako stała budowla ochronna. Zwykle był to długi i wąski tunel w kształcie zygzaka.


Taka też jest i nasza budowla.
Zazwyczaj lokalizowano je w bliskości ważnych urzędów jednak zawsze musiały być one od nich odsunięte, co najmniej na wysokość ¾ budynku. 
Odległość ta miała zabezpieczyć szczeliny przed zagruzowaniem w wypadku zawalenia się budynku.
Szczeliny przeciwlotnicze stałe budowane są w formie zygzakowatej i mają dwa wejścia wyjścia z przedsionkami gazoszczelnymi wyposażonymi w dwoje drzwi gazoszczelnych. Komory do przebywania wykonane są w formie korytarza załamującego się pod kątem prostym.
Szczelina w Bielsku-Białej spełnia wszystkie te kryteria.


Ma długości około 50 metrów, jest podzielona na dwa duże pomieszczenia, gdzie gromadzą się ludzie. Powierzchnia ogólna to 150 m 2, powierzchnia użytkowa 140 m2. Maksymalnie mogła pomieścić 280 osób.

Świeże powietrze dostaje się do szczeliny samoczynnie za pomocą 5 kominów wentylacyjnych.


Według Karty ewidencyjnej budowli ochronnych sporządzonej w PRL rok budowy określono na 1943. Jednak w obiekcie na ścianie znajdują się odręczne napisy wspominające nie tylko Adolfa Hitelera, ale również rok 1941.

Informacji o tym obiekcie jest niezwykle mało. Podobnie jak o wszystkich  zakwalifikowanych jako poufne. Z tego powodu prosiłbym wszystkich posiadających jakiekolwiek informacje o podzielenie się nimi.
Film ze środka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz