czwartek, 18 czerwca 2020

Kalendarium gminy Bestwina cz. 18

1893

Ogłoszenie Kaniów

1894
Kolejna wielka powódź nawiedziła Kaniów 19 czerwca 1894 r. Musiała być duża, o czym świadczy zainteresowanie prasy. Informacje o powodzi zamieściły również „Linzer Volksblatt”, „Neues Wiener Journal”, „Ostdeutsche Rundschau“, „Reichspost“.
1895

„Kurier Lwowski” zamieścił ogłoszenie: Wdowa młoda poszukuje miejsca gospodyni na wsi lub w mieście u nieżonatego lub starszych osób; może się zaopiekować dziećmi lub chorym, zna się dobrze na kuchni i w zupełności na gospodarstwie. Zgłoszenia Irena w Janowicach, poste restante Bestwina w Galicji.

1895-97 sprawy kościelne

Nominację do Bestwiny otrzymał ksiądz Karol Wolanek . Dwa lata później był już w parafii pełnoprawnym administratorem . W tym czasie proboszcz ks. Jan Kanty Wajda miał problemy zdrowotne.
W 1897 r. ukazała się praca dr Ferdynanda Benesa pt. „Praca społeczna Kościoła katolickiego w Austrii”. Autor ukazuje w niej nowe formy posługiwania, życie zakonne i otwarcie się na nowe czasy w kościele, charakteryzuje społeczność katolicką w kraju, wspomina również o bestwińskiej parafii. Informację o książce zamieścił dziennik „Reichspost” na pierwszej stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz