wtorek, 23 czerwca 2020

Kalendarium gminy Bestwina cz. 19

1895

„Kurier Lwowski” zamieścił ogłoszenie: Wdowa młoda poszukuje miejsca gospodyni na wsi lub w mieście u nieżonatego lub starszych osób; może się zaopiekować dziećmi lub chorym, zna się dobrze na kuchni i w zupełności na gospodarstwie. Zgłoszenia Irena w Janowicach, poste restante Bestwina w Galicji.

1895-97 sprawy kościelne


Nominację do Bestwiny otrzymał ksiądz Karol Wolanek . Dwa lata później był już w parafii pełnoprawnym administratorem . W tym czasie proboszcz ks. Jan Kanty Wajda miał problemy zdrowotne.
W 1897 r. ukazała się praca dr Ferdynanda Benesa pt. „Praca społeczna Kościoła katolickiego w Austrii”. Autor ukazuje w niej nowe formy posługiwania, życie zakonne i otwarcie się na nowe czasy w kościele, charakteryzuje społeczność katolicką w kraju, wspomina również o bestwińskiej parafii. Informację o książce zamieścił dziennik „Reichspost” na pierwszej stronie.

1893- 1897 Edukacja
W szkole w Bestwinie pracowali Jan Gabryel razem z kierownikiem Mertą. Rok później miejsce Gabryela zajął Franciszek Hudzikiewicz. Nowy nauczyciel pracuje tam również w 1895, 1896, 1897,
W sejmie krajowym została złożona petycja gminy Janowice w sprawie pozwolenia na budowę jednoklasowej szkoły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz