środa, 10 czerwca 2020

Ratusz pełen tajemnicRatusz w Białej został wybudowany według projektu Emanuela Rosta juniora w latach 1895-97. Ten przepiękny budynek nawiązuje neorenesansowym stylem do architektury wiedeńskiej. Był on siedzibą miejskiej Kasy Oszczędności oraz rady miasta Białej.

Nad wielką neorenesansową salą obrad czuwał najpierw cesarz Franciszek Józef I, którego popiersie umieszczono nad stołem prezydialnym.

W okresie międzywojennym jego wizerunek zastąpiono Józefem Piłsudskim, a obecnie znajduje się tam orzeł, godło naszego kraju.

Nad budynkiem wznosi się kwadratowa wieża zegarowa z loggią widokową, którą nakrywa wieloboczny hełmem z galeryjką i iglicą. Umieszczony na wieży kurant wygrywa miejski hejnał.
Mieścił się tutaj także oddział 20-osobowej policji miejskiej i areszt w suterenie.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Ratusz skrywa jeszcze jedną tajemnicę, a mianowicie ma swój własny system tuneli i tajne przejście pozwalające niepostrzeżenie wymknąć się z niego i wyjść do parku.

Karta Ewidencyjna Budowli Obronnych informuje, że powierzchnia całego podziemnego kompleksu wynosi 172 m2. Powierzchnia użytkowa wynosi 146 m2 i została podzielona na 17 pomieszczeń.

System tuneli powstał w 1896 jako tajne przejście z Ratusza do parku pod tzw., kopczyk.

W 1960 roku dokonano przebudowy obiektu. Modernizacja polegała między innymi na likwidacji wyjścia do ogrodu.

W tamtym miejscu wybudowano kilka niewielkich pomieszczeń, które mogły pomieścić 30 osób. Wejście do tunelu w podziemiach ratusza zostało zabezpieczone specjalnymi hermetycznymi drzwiami, doprowadzono do części nie tylko elektryczne oświetlenie, ale zainstalowano agregat prądotwórczy, centralę alarmową i centrale telefoniczną.

Obecnie poruszanie po nich jest utrudnione, gdyż strop jest niski i trzeba się skulić, a na dodatek na miejscu połączenia budowli austriackiej z dobudowaną z czasów PRL powstało osuwisko, które sprawia, że aby przejść dalej trzeba przecisnąć się przez wąskie gardło i poczołgać chwilę.


Podziemia mają kilka szybów, którymi można wyjść na górę, jak również dobry system wentylacji.
Gdzieniegdzie widać jak przyroda wchodzi do niego systemem korzeniowym.

Widać to nie tylko w systemie wentylacji ale i w ścianach.
Film ze środka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz