czwartek, 25 czerwca 2020

Parafia w Godziszce cz. 50

Rok 2009
11 stycznia w tutejszej świątyni wystąpił z koncertem kolęd Chór  Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej. Natomiast 18 stycznia dzieci i młodzież z parafii przygotowały i wystawiły po raz kolejny pod kierunkiem ks. dr Sławomira Zawady Jasełka.
W luty wierni wspomogli kuchnie dla bezdomnych prowadzoną przez Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta z Bielska-Białej oraz wsparli budowę Domu Samotnej Matki w Bielsku-Białej. Natomiast w marcu wsparto dzieło misyjne i diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.  
Salki katechetyczne zyskały nową posadzkę i rozpoczęto wymianę okien.
O odnowę sumień w trakcie Wielkiego Postu zadbał ks. Marek Mańka ze Zgromadzenia Księży Kamilianów z Łodzi.
Zorganizowano wyjazd na obejrzeniu filmu pt. „Wolność jest w nas”, opowiadający historie życia ks. Jerzego Popiełuszki.
26 kwietnia w świątyni wystąpił Regionalny Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca.
11 dziewczynek i 12 chłopców 2 maja po raz pierwszy przystąpiło do I komunii świętej.
10 maja przed kościołem kwestowali strażacy z tutejszego OSP. Zbiórka prowadzona była na zakup nowego sztandaru dla jednostki z okazji 100-lecia istnienia.
W lipcu elewacja kościoła została ozdobiona mozaiką ze szkła weneckiego przedstawiającą M.B. Szkaplerzną. Koszt całości pokrył darczyńca.
W sierpniu parafianie wspomogli budowę nowego kościoła w Sopotni Małej.
Członkowie Koła Rolniczego ufundowali nowe krzesła, które stały się ozdobą prezbiterium.
Zakończony został remont kapliczki, w której położona została granitowa posadzka.
Tuż przed świętem Wszystkich Świętych Jan Rączka ufundował nowy pomnik na tutejszym cmentarzu, w który spoczęli długoletni proboszcz ks. kanonik Jan Nowak i rodak ks. prałat Władysław Rączka.

6 grudnia, wraz z upadkiem Związku Radzieckiego w 1991r. zaczęło się odradzać, życie duchowe w Rosji i dawnych republikach radzieckich. Wspólnoty parafialne praktycznie nie istniał, kościoły zostały doszczętnie zrujnowane a bieda jak dotknęła społeczeństwo przekraczała granice ubóstwa. Przemiany w zachodzące w naszym kraju już od 1989r. pozwoliły na powołanie do życia  Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie. Od tamtego czasu, regularnie dociera pomoc z Polskich parafii do Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego.
- W całej Polce modlimy się za Kościół na Wschodzie, katolików i prawosławnych w krajach b. Związku radzieckiego. Przed kościołem zbierane są dobrowolne ofiary na pomoc dla tamtejszych katolików, którzy budują nowe kościoły lub remontują stare kościoły zamienione przez komunistów na spichlerze, stajnie fabryki lub muzea. My również mamy okazję przyjść z pomocą ks. Adamowi Bożkowi, pochodzącemu z Łodygowic a pracjącemu na parafii na Bukowinie Ukraińskiej, gdzie buduje nowy kościół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz