piątek, 29 maja 2020

ARCHIDEMIAArchiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej rozpoczął inicjatywę pod nazwą „ARCHIDEMIA”. – Akcja ma ona na celu popularyzację zasobu archiwalnego za pośrednictwem poczty elektronicznej. Akcja ma na celu wypełnienie „wewnętrznej pustki”, jaka z pewnością powstała po zamknięciu Archiwów dla użytkowników z zewnątrz- informuje kierownik archiwum Paweł Hudzik. - Do osób chcących przystąpić do inicjatywy, będą rozsyłane co jakiś czas wiadomości za pośrednictwem e-mail, zawierające kopie wybranego materiału archiwalnego wraz z krótkim komentarzem. Może to być dokument, ulotka, fotografia, której treść jest na tyle ciekawa, humorystyczna lub unikatowa, że warto zapoznać z nią szersze grono odbiorców. Materiały będą w głównej mierze dotyczyć obszaru działania Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej (miasto Bielsko-Biała, powiat bielski, oświęcimski, suski, wadowicki, i żywiecki), ale nie tylko. Prezentowane będą także materiały archiwalnego dotyczące szerszej tematyki, zawsze jednak z zasobu bielsko-bialskiego Archiwum – informuje kierownik archiwum Paweł Hudzik.Na pierwszy ogień archiwum zaproponowało temat wojskowy. Pretekstem do tego była fakt, że właśnie 27 maja przypada rocznica strzelania polowego, jakie zostało urządzone w okolicach Buczkowic w 1892 r. przez świeżo skoszarowany w Bielsku (bo w 1890 r.) Batalion Strzelców Polnych (K.u.K. Feldjäger Bataillon Nr 5). Musiało to być nie lada widowisko, a dla tych którzy wałęsaliby się po okolicy mogła to być również niespodziewana rozrywka.
Jeżeli chcesz otrzymywać tego typu informacje przystąp do akcji, wyślij wiadomość na adres archidemia@katowice.ap.gov.pl – z tego też adresu będą rozsyłane materiały w ramach „Archidemii”.
Dokumenty źródło: Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, zespół nr 13/689 Starostwo Powiatowe w Białej Krakowskiej, sygn. 81.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz