piątek, 15 maja 2020

Podróżnik - Akcja InteligencjaPodróżnik - Akcja Inteligencja
W sobotę 23 maja na kanale TVP Historia o godzinie 18,50 wyświetlony będzie film dokument fabularyzowany pt. Podróżnik - Akcja Inteligencja.


Film to opowieść oparta na wspomnieniach Mariana Główki – nauczyciela i harcmistrza ze Śląska, aresztowanego wiosną 1940 r. w ramach niemieckiej „Akcji Inteligencja”.
Marian Główka trafił na tzw. niemiecką „listę śmierci” za organizację polskiego harcerstwa na Śląsku. Przeszedł przez siedem obozów koncentracyjnych, przez KL Dachau trzykrotnie, a wolność odzyskał w 1945 roku, po 1841 dniach więzienia. Podstawą do napisania scenariusza filmu był jego pamiętnik, opracowany przez jego syna Zbigniewa Główkę.

Bohater filmu był więźniem pięciu obozów koncentracyjnych: KL Dachau, KL Matthausen-Gusen, KL Auschwitz, KL Gross-Rosen oraz KL Hersbruck. Przeżył ‘marsz śmierci” z KL Hersbruck do KL Dachau.Pierwszy raz w Bielsku-Białej pokaz filmu odbył się w Książnicy Beskidzkiej w dniu 04.02.2020 r., Teraz mogą go obejrzeć wszyscy. Zapraszam! To wyjątkowa lekcja historii.

Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej w koprodukcji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Muzeum Historii Polski. Producentem wykonawczym było Stowarzyszenie Kulturalne „Bliżej Tradycji i Kultury”.
Informacje o filmie: czas trwania 57' Scenariusz, reżyseria, komentarz: Hanna Zofia Etemadi Zdjęcia: Mirosław Basaj Montaż: Małgorzata Piwońska Oprawa muzyczna: Joanna Fidos Dźwięk: Stanisław Doroszkiewicz Udźwiękowienie i zgranie: Błażej Kukla Opracowanie graficzne – Karolina Krawczyk Produkcja: Barbara Ławska, Anna Uszyńska Rola Mariana Główki – Witold Bieliński
W filmie wystąpili: Ewa Koj, Zbigniew Główka.

Produkcję filmu współfinansowali: Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski - Patriotyzm Jutra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz