środa, 11 września 2019

Hałcnów na starych fotografiach


Z wielką radością obserwujemy, jak od kilku lat rośnie zainteresowanie lokalną historią. Dzieje regionu opowiadane poprzez życiorysy konkretnych ludzi i utrwalone na fotografiach i plakatach same zapadają w pamięć i nie wymagają żmudnej nauki. Dodatkowo to one pozwalają nam odpowiedzieć nie tylko na pytania skąd jesteśmy ale również dlaczego dzisiejszy nasz świat tak wygląda. W ostatnim czasie bardzo uaktywniły się lokalne społeczności Komorowic i Starego Bielska, teraz z kolejną akcją ocalenia od zapomnienia ruszył Hałcnów.
Jeżeli masz w szufladzie stare zdjęcia Hałcnowa. Zgłoś się do Domu Kultury, Rady Osiedla w Hałcnowie, albo do pozostałych partnerów projektu i przyczyń się do powstania historycznej wystawy, ukazującej dawne życie tej dzielnicy miasta. Fotografie można przekazywać do pierwszych dni października. Zdjęcia po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom.
Poszukiwane są zdjęcia dawnego Domu Polskiego, powojenne zdjęcia Domu Kultury oraz z czasów jego przebudowy w latach 80. i 90. minionego stulecia. Organizatorzy poszukują fotografii wydarzeń, spotkań, występów orkiestry strażackiej, przedstawień teatru amatorskiego i koncertów chóru – czyli wszystkiego, co związane było z hałcnowską kulturą od 1912 roku do lat 90. minionego wieku.
Zdjęcia można przynosić do Domu Kultury w Hałcnowie od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 16.00 oraz w środy do Domu Parafialnego w godzinach 16.00 -18.00. Można je również przesłać na adresy e-mail (patrz: plakat) albo zadzwonić pod wybrany numer telefonu (także wyszczególniony na plakacie) i zasygnalizować chęć uczestniczenia w tej ważnej dla lokalnej społeczności akcji. Istotne, żeby – uwzględniając posiadaną wiedzę – określić, co się na nich znajduje i kiedy w przybliżeniu zostały zrobione.
Spotkania z historią polskiej kultury w Hałcnowie to projekt, który powstał w ramach programu Niepodległa. Lokalni działacze społeczni poszukują starych zdjęć należących do osób prywatnych i instytucji, aby stworzyć z nich wielką, plenerową wystawę, archiwizację cyfrową, galerię online i folder. Chcą pokazać mieszkańcom, jak ciekawe były losy polskiej kultury i ocalić od zapomnienia to, co powoli zaciera się w ludzkiej pamięci. W tej dzielnicy Bielska-Białej od niedawna działa Izba Historyczna, w której zgromadzono eksponaty codziennego użytku dawnych hałcnowian. Teraz przyszedł czas na zarchiwizowanie wydarzeń związanych z kulturą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz