piątek, 13 września 2019

1939 rok w Bielsku i Białej cz. 5

Komunikacja

   Mało kto pamięta, że w niedziele z Bielska można było specjalnym pociągiem zwanym Lux-Torpeda udać się do Zakopanego. Odjeżdżał z dworca o godzinie 5, do Zakopanego przyjeżdżał o 8.40. Wracał z Zakopanego o 17.23, na miejscu było o 20.46. Bilet w obie strony kosztował 11,80 zł.


Sport
   Dobrą passę miało w 1939 roku Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe. Piłkarze tego klubu pokonali Naprzód Lipiny na ich boisku 3:6. Po dwie bramki dla Bielska uzyskali Kryszkiewicz i Bramski, a po jednej Rolnik i Bauer. W ramach walki o mistrzostwo Śląska BBTS pokonał KS Chorzów 6:1.
   14 maja zorganizowano IV Międzynarodowe Wyścigi Motocyklowe.
W sali pod Orłem w Białej odbył się turniej miast w boksie. Reprezentanci Bielska-Białej zremisowali z pięściarzami z Sosnowca.
   2 lipca w ramach festiwalu Bielskiego Klubu Sportowego odbył się w parku przy Ratuszu w Białej wesoły festyn połączony z wielkim pokazem mody.

   Największą imprezą sportową w 1939 roku były Pływackie Mistrzostwa Polski, które już po raz trzeci z rzędu odbywały się na pływalni w Bielsku. W dniach od 15 do 17 lipca przybyły na nie tysiące kibiców tego sportu z całej Polski. Organizacyjnie impreza udał się świetnie. Jednak niektórzy byli niezadowoleni, że nie padł żaden nowy rekord.

Organizacja życia społecznego
W trakcie świąt Wielkanocnych dyżur lekarski pełnił dr Wincenty Poraniewski, al. Sułkowskiego 7, tel. 36-08.


Mosty
   W 1939 roku zakończono budowę muru oporowego na Białce od Ratusza do połączenia z potokiem Niwka.

   W ramach poprawy komunikacji Bielska z Białą wybudowano nowy most żelbetonowy przy ul. Republikańskiej. Budowa pochłonęła w 1938 roku ok. 100 tys., na całość planowano wydać 150 tys. zł. Równocześnie zgłoszono wniosek, aby nazwę ul. Republikańskiej zamienić na ul. Piłsudskiego, bo po modernizacji była ona naturalnym przedłużeniem ulicy marszałka. Przyjęto też wniosek, aby most nosił imię marszałka Piłsudskiego. Jego kolaudacja odbyła się 9 i 10 marca 1939 r.
W tym też roku w atmosferze napięć pomiędzy miastami wybudowano kładkę koło ratusza zwaną krzywym mostkiem.
Byliśmy wówczas naprawdę nowoczesnym ośrodkiem - miasto otrzymało z województwa 40 tys. zł na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż drogi państwowej Cieszyn - Bielsko. Dwukilometrowa ścieżka miała powstać przy ul. Cieszyńskiej, na odcinku od ul. Konopnickiej w kierunku Wapienicy. Warto podkreślić, że była to pierwsza taka inicjatywa na terenie całego Śląska!

   Te wszystkie działania społeczne, gospodarcze i kulturalne pokazują skalę możliwości miasta. Niestety, wszystkie to zostały brutalnie przerwane...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz