piątek, 13 marca 2020

Parafia w Godziszce cz. 40

Rok 1998

11 stycznia dwukrotnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Godziszce przedstawiła Jasełka, a zebrane przy tej okazji pieniądze zostały przekazane na wyposażenie sali komputerowej w Szkole. Wierni udali się też 18 stycznia do Cieszyna, aby tam obejrzeć „Jasełka” wystawione w Teatrze.
Na koniec okresu Bożonarodzeniowego zorganizowano specjalną składkę na potrzeby budowy kościoła w Kalnej, gdzie zakupiono 20 kubików drewna.
    19 marca 100 osób z Godziszki w teatrze w Cieszynie oglądało Mękę Pańską. Rekolekcje wielkopostne prowadził ks. proboszcz Janusz Frelicka z parafii Zazdrość koło Żor.
29 marca w Kalnej odbyło się specjalne nabożeństwo, podczas którego poświęcono krzyż, który później zainstalowano na wieży kościoła.
Od 20 kwietnia po parafii „chodzi” różaniec, który przygotowuje wiernych na nawiedzenie parafii przez obraz M.B. Częstochowskiej.
19 kwietnia podczas wieczornej mszy świętej odbyła się uroczystość 25 lat posługi kapłańskiej ks. proboszcza Andrzeja Wolnego. Watro przypomnieć, że święcenia przyjął 19 kwietnia 1973 w Katowickiej Katedrze.
26 kwietnia ks. proboszcz apeluje: Proszę o pomoc, gdyż od naszej pomocy uzależniony jest dalszy etap budowy, którego obecnie nie można przerwać. Koniecznie trzeba odeskować i nakryć dach. Suma blachy z oporządzeniem kosztować będzie 40 tyś. złotych .
Rada parafialna wspólnie z ks. proboszczem uchwaliła, że trzeba przeprowadzić remont organów jak również przygotować parking koło kościoła, na którego potrzeby parafia wykupiła 10 arową działkę.
16 czerwca 41 osobom ks. bp Janusz Zimniak udzielił Sakramentu Bierzmowania.
9 września mieszkańcy Godziszki przekazali na budowę kościoła w Kalnej ponad 8 tyś. złotych.
23 sierpnia z parafii odchodzi ks. wikary Janusz Płatek, a jego miejsce zajmuję ks. Kazimierz Handzlik, który otrzymuje również zadanie opiekę nad budującym się kościołem w Kalnej.
Pod koniec sierpnia zmarła mama byłego ks. proboszcza Franciszka Janczego, grupa wiernych z parafii udała się na pogrzeb.
Największy wydarzeniem dla parafii były odwiedziny obrazu NMP Częstochowskiej, która przypadła na 13 września. Godziszka przystroiła się odświętnie, a wierni odbyli rekolekcje. Pomimo deszczu mieszkańcy licznie uczestniczyli w powitaniu obrazu. Uroczystości nawiedzenia zostały sfilmowane i powstał prawie 3 godzinny film, który jest żywą pamiątką tamtych chwil.
19 września 1998 R. w Kościele Parafialnym w Godziszce ślubu udzielał kardynał Polycarp Pengo Z Tanzanii wspólnie z ks. proboszczem A. Wolnym oraz ks. Andrzejem Urbańskim SDS - wice generałem Zgromadzenia Salwatorianów w Rzymie oraz ks. Zdzisławem Traczem SDS - ekonomem salwatoriańskiej misji w Tanzanii.
7 listopada wierni udali się do Teatru w Cieszynie na przedstawienie wg. Zofii Kossak Szczuckiej pt. „Gość Oczekiwany”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz