wtorek, 10 marca 2020

Kalendarium gminy Bestwina cz. 7

1863


Kaniów nawiedziła epidemia czerwonki. W całym regionie pojawiła się tez zaraza, która dziesiątkowała bydło. W związku z tym wprowadzono obostrzenia w poruszaniu się i sprzedaży zwierząt. Zaraza przyszło z Węgier.

1864

Józef Figwer i Johann Pyka edukowali w szkole bestwińskiej już 312 dzieci, a rok później 323. W 1866 r. uczniów było zaledwie 225.1866

Afera szpiegowska w Kaniowie
W czasie wojny austriacko pruskiej w 1866 r. na terenie Kaniowa złapano szpiega. Prusacy skłonili... małego chłopca, aby przekroczył granicę i zobaczył gdzie rozlokowane są wojska cesarza Franciszka Józefa. Gazety donosiły: Ośmioletni szpieg. Na k. k. Starostwo Powiatowe w Białej,(bei Bielitz), ośmioletniego chłopca został pochwycony, który na granicy służył jako szpieg. Ten chłopiec, który strzegł bydła po drugiej stronie Wisły, spotkał się z pruskim żołnierzem, który nakłonił go, aby za pieniądze przeszedł do Austrii. Kiedy nieznany nikomu chłopak wałęsał się i wypytywał o żołnierzy, wzbudził zainteresowanie. Mieszkańcy Kaniowa zatrzymali go i przekazali władzom. Przerażony chłopak przyznał się do misji szpiegowskiej, z tego powodu został dostarczony przed sąd wojskowy. O młodym szpiegu i Kaniowie pisały m.in. „Neues Fremden-Blatt“ i „Gemeinde Zeitung unabhängiges politisches Journal“.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz