środa, 4 marca 2020

Kalendarium gminy Bestwina cz. 5

1840


6 kwietnia 1840 r. ogłoszono konkurs na pracownika urzędu celnego w Kaniowie z roczną pensją 300 fl. Zwycięzca mógł liczyć na mieszkanie służbowe. Ubiegający się o tę pracę musieli wykazać się dokumentem ukończenia studiów, doświadczeniem i wiedzą na temat ceł i rachunkowości, znajomością języka niemieckiego i polskiego. Musiał także złożyć świadectwo moralności, przynależności i stanu cywilnego. Wnioski kompletne rozpatrywano we Lwowie 14 marca 1840 r..

1852

Za rewolucyjne poglądy na 15 lat więzienia skazany został 37-letni Felicjan Bolechowski z Janowic, katolik. Na tym etapie badań nie udało się ustalić, czym zajmował się wspomniany mieszkaniec Janowic i co sprawiło, że otrzymał tak surowy wyrok.
W tym też roku kolejny raz ogłoszono konkurs na pracownika urzędu celnego. Wymagania były podobne jak w 1840 r., zmieniło się uposażenie. W lipcu 1852 r. kandydat mógł liczyć na 450 fl i 10 procent premii uznaniowej.

1854


Dokonano nowego podziału administracyjnego Cesarstwa Austriackiego. W ramach powiatu bialskiego, który otrzymał nr 13, funkcjonowały następujące gminy: Biała (miasto), Lipnik, Lipnik przy Leszczynach, Międzybrodzie Lipnickie, Bestwina, Bestwinka, Dankowice, Janowice, Kaniów przy Dankowicach, Kaniów przy Bestwinie, Komorowice, Straconka, Hałcnów, Bierna, Bór Łodygowski, Godziszka Nowa, Godziszka Stara, Godziszka Wilkowska, Glemieniec, Hucisko, Kalna, Łodygowice, Salmopol, Szczyrk, Buczkowice, Bystra, Meszna, Mikuszowice, Rybarzowice, Wilkowice, Bór Wilkowicki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz