środa, 10 kwietnia 2013

WstępW tej zakładce pt. „Okruchy historii”, znajdziesz głównie barokowe opowieści, których bohaterami są nasi przodkowie, żyjący na Podbeskidziu więcej niż dwieście lat temu. Nie znajdziesz tu niczego, co traktowałoby o królach, bitwach czy sprawach wagi państwowej. Zaś opisywane zjawiska i problemy nie roszczą sobie pretensji do miana chronologicznego dziejopisu - mają jedynie być tłem dla przedstawionych tutaj ludzi - ich trosk, radości, smutków i bied, jakie sobie sprawili lub też, w które zostali popchnięci przez nie zawsze życzliwych bliźnich. Nie dziw się przeto, gdy z której karty tej książeczki wyjrzą na ciebie srodze zdradliwe oczy zbója lub postraszą twarde kopyta kosmatego diabła, a w powietrzu uniesie się siarczysta woń odprawianych guseł i czarów. Albowiem na uspokojenie zaraz też znajdziesz rzeczy kilka miłość opiewających, przyjaźń i wierność.
    „Okruchy Historii” z myślą o przygodnym Czytelniku zostały popełnione, jasność i przejrzystość przedkładając nade wszystko. Próżno więc szukać w nich uczonego żargonu, odsyłaczy, źródeł czy przypisów. Tym niemniej ufać należy, że i profesjonalnie parający się historią miłośnicy przeszłości znajdą tu godny uwagi przyczynek wiedzy.
Autor zaś, przyglądając się różnym przypadkom, starał się pokazać ludzi takimi, jakich zapisała ich historia. Bez upiększeń, retuszy czy też złośliwości, gdyż -jak można zauważyć- człowiek, jego upodobania i cele, pomimo upływu lat i postępu cywilizacyjnego, nadal są takie same. Dlatego, Drogi Czytelniku, życząc CI przyjemnej i łatwej lektury, również zachęcam: żyj pełnią życia, pamiętając o tym, co w nim jest najważniejsze. Bowiem: „Wielka sława to żart. Król błazna jest wart. Pieniądz toczy się w krąg, z rąk do rąk, z rąk do rąk”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz