wtorek, 30 kwietnia 2013

Długi weekend był już 122 lata temu


    Wielu z nas cieszy się z długiego wypoczynku majowego i nawet nie wie, że nasi przodkowie 122 lata temu też mieli bardzo długi weekend.
    „Gwiazdka Cieszyńska” tak o tym napisała: Tutejsi robotnicy postanowili w dniu 1 maja świętować, tak samo, jak świętują robotnicy w Berlinie lub w Paryżu w Owym dniu. Zamiar ten wykonali też, bo w dniu 1 maja do roboty nie przyszli, ale jak wielkie było ich zdumienie, kiedy się dnia następnego dowiedzieli, że fabrykanci postanowili także drugiego maja i dnie następne: całych dni osiem świętować! 
    Robotnikom coprawda teraz tego świętowania zadużo będzie, bo przez osiem dni nic nie będą mogli zarobić, ale i panowie fabrykanci stracą bardzo wiele i zapewne więcej, aniżeli wszyscy robotnicy razem, to też, jak się dowiaduję, chcą oni się dać udobruchać i fabryki rychlej aniżeli 8 maja otworzyć. Licho
z tym świętem 1 maja, bo je niekażdy chce uznać, a nawet robotnicy sami nie są wszyscy za niem.

    Czytając tę informacje wielu z nas pewnie się uśmiechnie. Trzeba jednak pamiętać, że dla tych ludzi był to element walki z fabrykantami. Tym bardziej, że w 1891 robotnicy musieli pracować nawet w niedzielę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz