czwartek, 30 stycznia 2020

Parafia w Godziszce cz. 29

Rok 1978
W roku 1978 pierwszym i najważniejszym wydarzeniem, była wizytacja kanonicza, którą zapowiedział ks. kardynał Karol Wojtyła na 11-12 lutego. Młodzież z czterech roczników przygotowywała się do przyjęcia sakramentu, a cała parafia w tygodniowych rekolekcjach poprzedzających. Ostatecznie ks. kardynał Wojtyła nie dał rady przybyć i w jego zastępstwie przybył ks. bp Julian Groblicki. Cała parafia została udekorowana na przyjazd dostojnego gościa. Biskup Groblicki udzielił Bierzmowania 116 osobom. Na uroczystość przybyło 20 kapłanów i licznie mieszkańcy parafii. Również w kaplicy w Kalnej ks. bp odprawił Mszę Św. i udzielił 58 osobom bierzmowania. Jednak ks. kardynał odwiedził Godziszkę 5 czerwca 1978 roku przy okazji Mszy świętej rocznikowej, którą odprawiło wspólnie z proboszczem parafii 25 jego rocznikowych kolegów kapłanów.

W tym roku oprócz tradycyjnych uroczystości związanych z rokiem liturgicznym na terenie parafii odbyły się potrójny jubileusz kapłański 25-lecia pracy duszpasterskiej. Jubileusz 15 października obchodzili ks. Władysław Rączka, ks. Kazimierski. 
16 października 1978 roku przeszedł do historii jako dzień wyboru ks. kardynała Karola Wojtyłę na Papieża. Wieczorem miałem lekcje z młodzieżą klasy XI i XII. O godzinie 18,35 wbiegła do salki katechetycznej moja Matka, która była za mną na plebani jako gospodyni i mówi: Mamy papieża- jest nim nasz Ksiądz Kardynał Wojtyła. Młodzież zaczęła szaleć z radości, ja stanąłem przed Jego portretem i łzy z radości cisnęły mi się do oczu.- wspomina ks. Józef Jania. 
30 listopada z podziękowaniem za wybór Jana Pawła II udał się pielgrzymka parafian z Godziszki i Kalnej do Częstochowy.
Od 21 listopada ks. Jan Myjak pracujący na terenie Godziszki, a opiekujący się kaplicą w Kalnej zostaje przeniesiony do Bachowic. Całość parafii obsługiwał tylko ks. proboszcz.
Ogrodzono płotem trwałym cmentarz i urządzono przy nim śmietnik. Zakupiono materiał na budowę nowej plebani oraz wycięto stare drzewa w ogrodzie przy kościele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz