środa, 22 stycznia 2020

Parafia w Godziszce cz. 26

Życie parafii za ks. Józefa Bendyka2 października 1972 roku odbyła się wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez ks. bp Albina Małysiaka wraz z udzieleniem 200 osobom sakramentu Bierzmowania w Godziszce i 100 w Kalnej. Na terenie parafii działa 20 róż Żywego Różańca. Jesienią rozpoczęto pracę z budową ogrodzenia wokół kościoła.Rok 1973
Kościół obchodził 50 lecie swojego istnienia. Wszystkie uroczystości w parafii zostały wplecione w ten jubileusz. Na uroczystość odpustową i jubileuszową przybył ks. bp Albin Małysiak.
    W tym roku na terenie parafii rozwinął się bardzo kult i nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, której obraz zakupiono do świątyni. Nabożeństwo to przyjęło się bardzo dobrze, a mieszkańcy licznie na nie uczęszczali.
    10 października ks. administrator Józef Bendyk, zostaje mianowany proboszczem.


Rok 1974
W tym roku odnowiono ołtarze boczne i wyzłocono ambony. W sposób szczególny obchodzono odpust parafialny. Trzydniowe rekolekcje wygłosił ks. Władysław Fidelus z Żywca, a sumę odpustową odprawił przed kościołem ks. bp Albin Małysiak.
Z dniem 1 lipca 1974 roku decyzją naczelnika Gminy w Buczkowicach zostaje zamknięty cmentarz przy kościele w Godziszce. W uzasadnieniu decyzji czytamy: Zamknięcie cmentarza dla celów grzebalnych uzasadnione jest zupełnym wyczerpaniem miejsc grzebalnych. Na terenie wsi Godziszka urządzony został cmentarz komunalny z domem pogrzebowym, stąd też zamknięcie cmentarza wyznaniowego nie spowoduje żadnych utrudnień dla mieszkańców wsi. Ze względu na to, że część miejsc grzebalnych na starym cmentarzu została wcześniej zarezerwowana i opłacona ks. proboszcz zwrócił się do Kurii z pytaniem, co robić w takich przypadkach. W odpowiedzi przychodzi zalecenie, aby na cmentarzu komunalnym przy okazji każdego pogrzebu dokonać poświęcenie grobu. Natomiast gdy chodzi o zarezerwowane, a więc „wolne” miejsca grzebalne, należy każdorazowo zwracać się do Naczelnika Gminy, aby uzyskać stosowne pozwolenia. Jednocześnie Kuria przypomina: cmentarz parafialny winien być starannie utrzymywany tak z pietyzmu dla pogrzebanych na nich, jak i ze względu, że na nim nadal będą odprawiane nabożeństwa „zaduszne”.
W 1974  w Kalnej przeprowadzono malowanie kaplicy w środku i pozłocenie ołtarza św. Antoniego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz