czwartek, 16 stycznia 2020

Parafia w Godziszce cz. 24

Rok 1970

2 lutego 1970 roku poświecenia przebudowanych organ dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła. Podczas uroczystości, grał na nich ks. kanonik Kazimierz Suder proboszcz z Wilkowic. Przed tą uroczystością ks. proboszcz poczynił wspólnie z mieszkańcami wielkie przygotowania. Oprócz tradycyjnych w tych okolicznościach obaw miał jeszcze jedną: czy będzie w kościele prąd ( bo zdarzają się, że ktoś złośliwy i wrogo do Kościoła nastawiony przeszkadza w takich uroczystościach). Nic takiego na szczęście nie miało miejsca. Ostateczny odbiór organów nastąpił kilka miesięcy później.
14 kwietnia w kościele wyświetlono film o podróży Pawła VI do Ziemi świętej.
Mszę prymicyjną odprawił przebywający tu na praktyce rok wcześniej – jako diakon-  ks. Kazimierz Pająk. W tym też roku po ponad 30 dniowym pobycie w szpitalu (ze względu na krwotoki i przemęczenie) ks. proboszcz wystąpił o przydzielenie wikarego. Ze względu na małą ilość neoprezbiterów jego prośba nie została uwzględniona.
    W tym roku zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II wprowadzono w Godziszce nowy ołtarz „twarzą do ludu”. Z darów amerykańskich parafia otrzymała trzy ornaty, dwa pozostały w Godziszce jeden został przekazany do Kalnej. Bardzo ważnym wydarzeniem dla spraw liturgicznych w parafii było wprowadzenie od 29 listopada 1970 roku nowego porządku Mszy św. która od teraz będzie całkowicie sprawowana w języku polskim. 27 grudnia  odbył się wieczór kolęd w wykonaniu zespołu gitarowego kleryków z zakonu OO. Reformatów w Krakowie.
Ze spraw gospodarczych trzeba odnotować iż pomalowano wieżę i rynny na kościele farbą akrylowa oraz otynkowano kaplicę przy drodze.
    Z informacji statystycznych warto odnotować, że w 1970 roku ochrzczono 48 dzieci, pobłogosławiono 18 małżeństw, zmarło 22 parafian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz