czwartek, 28 listopada 2013

Sprawy osobiste - listopad 1913

    
    Najważniejszą informacją, gdy chodzi o sprawy osobiste w listopadzie 1913 roku był jubileusz 50 urodzin Rudolfa Hoffmanna, burmistrza Bielska. „Silesia” z tej okazji zamieszcza portret Hoffmanna oraz poświęca przypomnieniu jego działań duży artykuł. Jednak dla kościoła ewangelickiego najważniejszym dniem był 9 listopada, gdy uroczyście świętowano na bielskiej strzelnicy w sali balowej święto reformacji.  Wielka sala zapełniona była gośćmi, a główną mowę wygłosił ks. dr Otto Gühloff proboszcz z Raciborza. 
Natomiast w Komorowicach Prezente na tejsze probostwo otrzymał ks. Schneider, dotychczasowy katecheta z niemieckiej szkoły, utrzymywanej kosztem miasta Białej. Poparcia udzielił mu arcyksiążę z Żywca, który nie chciał poprzednio zatwierdzić przyjętej już przez księcia biskupa Sapiehę kandydatury ks. Putka, proboszcza z Porąbki, jako zanadto dla polskości zaangażowanego.
    Prezydent galicyjskiej dyrekcji poczty przeniósł Aleksandra Koperskiego z Żywca do Wadowic, a asystenta Stefana Tyca z Białej do Żywca.
    Do wielce oryginalnych imprez, szczególnie dla nas dzisiaj, wiążących sprawy osobisto-towarzyskie należała zorganizowana przez Polskie Towarzystwo gimnastyczne w Białej w dniu 9 listopada 1913 w sali hotelu pod „Czarnym Orłem” spożywczą loterie fantową, połączoną z koncertem i zabawą ludową. Wybór fantów w liczbie przeszło 600 sztuk, jest następujący: zające, rasowe króliki, tłuste indyki,, kury. gęsi, kaczki i gołębie, z innych dziedzin są ziemniaki, jarzyny, wyroby czekoladowe, konfitury, miody, wina
szampańskie, reńskie i austryackie, wódki, likery, szynki, kiełbasy w końcu przedmioty artystyczne, obrazy, różne cacka salonowe. Wstęp na loteryę,. koncert i zabawę taneczną 40 h. Dzieci i uczniowie mają wstęp wolny na loteryę, koncert. Początek loteryi o godzinie 2 giej po południu. Czysty dochód przeznacznony jest na budowę własnej Sokolni kresowej. Po skończonej loteryi odbędzie się zabawa taneczna.

 
    W Bielsku ks. proboszcz Marcin Modl oddał pismo pt. „Poseł” wydawane przez stowarzyszenie Gustawa Adolfa swojemu zięciowi ks. Fryderykowi Kirchschlagerowi. Pismo ma być wydawane w drukarni w Białej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się odczyty o pracy misyjnej w Surinami jakie wygłosił misjonarz Edmund Dahl. Misjonarz wyświetlał „obrazy świetlne” i opowiadał o swojej pracy w Bielsku, Mikuszowicach, Komorowicach, Dziedzicach i Starym Bielsku. Będąc przy sprawach kościoła ewangelickiego warto wspomnieć, że w Bielsku został rozpisany konkurs na posadę proboszcza.  
Namiestnik przeniósł Maksymiliana Bittnera z Żywca do Lwowa.  Natomiast PSL powiatu żywieckiego wzywał, aby w wyborach uzupełniających do sejmu po wygaśnięciu mandatu posła Szweda, wybrać na jego miejsce Franciszka Mazgaja ze Ślemienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz