wtorek, 3 grudnia 2019

Pierwsze oblicza LO Kopernika
2 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku Białej odbyła się promocja książki Pawła Bӧttcher  pt. Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bielsku (1919-1939).
Książka jest historią pierwszej polskiej szkoły średniej, jaka powstała w Bielsku po zakończeniu pierwszej wojny światowej. - W mieście, które w momencie zakończenia wojny należało do Austro-Węgier i było zdominowane przez ludność niemieckojęzyczną, powstanie polskiego gimnazjum było faktem, który miał ogromne znaczenie dla rozwoju nowej polskiej inteligencji w Bielsku, Białej i okolicach- mówił Pawła Bӧttcher. 

Na przestrzeni dwudziestu lat szkoła wykształciła setki absolwentów, z których wielu skończyło później wyższe studia i uzyskało znacząca pozycję w życiu zawodowym miasta, regionu i kraju, czemu sprzyjały dobre warunki i wykwalifikowana kadra nauczycielska. Nauka w gimnazjum dawała jego uczniom warunki pełnego rozwoju intelektualnego, kształtując ich charaktery, postawy życiowe i obywatelskie- dodaje Bӧttcher.

Książka składa się z pięciu rozdziałów, opisujących: okoliczności powstania szkoły, sylwetki pracujących w gimnazjum nauczycieli, charakterystykę szkolnej społeczności, życie codzienne w szkole oraz proces nauczania. Całość uzupełniają pochodzące z tamtego okresu fotografie, przedstawiające życie codzienne szkoły.  

Paweł Bӧttcher. Urodził się w 1969 roku. Od urodzenia mieszka w Bielsku-Białej. Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim i historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zawodu pracownik samorządowy (pracuje w Biurze Rozwoju Miasta przy Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej). Członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie obecnie jest członkiem Zarządu. Interesuje się historią Bielska-Białej, szczególnie dwudziestoleciem międzywojennym, a także historią Wielkiej Brytanii. Autor dwóch oraz współautor trzech książek poświęconych historii Bielska-Białej. Opublikował też kilka artykułów o tematyce historycznej. 
Wydawcą książki jest Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz