poniedziałek, 26 października 2020

Drogi Bielsko 1927

 1927


W dalszym ciągu prowadzono remont ul. 3 maja i niespecjalnie się spieszono, bowiem czekano na zgodę ministerstwa, aby przełożyć tor tramwajowy. Drogowcy coraz życzliwiej spoglądali w stronę nowoczesnych dróg bitych i terowanych. Doświadczenie dokonane przez starszego zarządcę gospodarczego Chlupacza na ul. Staszica, Parkowej zostały pozytywnie ocenione szczególnie biorąc pod uwagę koszty. Podjęto decyzję o rozbiórce dwóch domów poniżej hotelu Prezydent, tak aby nie szpeciły nowej arterii miejskiej.
    W ubiegłym roku spółka elektryczna i kolejowa S.A. otrzymała koncesje na uruchomienie linii Dworzec Bielsko-Lipnik. Teraz firma nie tylko uszczegółowiła swoja ofertę, ale prosiła o uruchomienie trzech linii. I – Od dworca kolejowego w Bielsku przez ul. 3 Maja, Wzgórze, ul. Jagiellońską, most na rzece Białej i ul. Główną w Białej – Lipniku. II Od przystanku tramwajowego w Mikuszowicach na drodze powiatowej koło szkoły Mikuszowickiej do Bystrej z punktem końcowym przed sanatorium w Bystrej. III – Od Wzgórza w Bielsku przez Rynek i ul. Cieszyńską do Wapienicy i Doliny Luizy z punktem końcowym przed książęcą leśniczówką. Wniosek przyjęto bez dyskusji.
    Przyjęto też dość oryginalną uchwałę mającą na uwadze korzystanie z ulic i placów. Gmina dokonała też regulacji gdy chodzi o „trzepanie chodników i dywanów”. Początkowo chciano, ze względu na brak miejsca i żerdzi, rozszerzyć godziny na to przeznaczone od 8 rano do 6 wieczorem. Po dyskusji jednak ustalono, że trzepiemy dywany  rano od 8 do 10, a popołudniu od 3 do 5. Przypomniano również, że: Trzepanie ścierek jak również kołder itp. Z okien na publicznej drodze i place jest surowo wzbronione.
    We wrześniu spółka „Galicja” otrzymał koncesje na postawienie stacji benzynowej na placu Smolki. W tym samym czasie czterech kierowców taksówek z tego placu poprosiło, aby mogli stawać też na placu Chrobrego, gdyż na Smolki nie zrobią żadnego interesu. Radni przychylili się do wniosku i wyznaczyli petentom plac postojowy w ulicy 3 Maja i Kolejowej. Jak również ustalili, że na pl. Chrobrego jednocześnie może stać tylko 9 autodorożek, każda następna ma skierować swój wóz do ul. 3 Maja względnie Kolejowej. Uchwalono też 8 miejsc postojowych: pl. Bolesława Chrobrego, pl. Smolki, Rynek, Starostwo, pl. Blichowy, pl. Wyzwolenia, ul. Kolejowa, „Krzywy mostek”. Później dodano jeszcze pl. Wolności i „granicę miasta”. W grudniu jednak ustalono, że pl. Chrobrego będzie głównym miejscem postojowym, gdyż taksówkarze tam założyli sobie telefon i każdy może bezpłatnie ich sobie zamówić. Oprócz tego dwie autodorożki mają być przy dworcu, a reszta na pl. Smolki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz