środa, 19 sierpnia 2020

Parafia w Godziszce cz. 55

 2014 rok
5 stycznia odbyły się święcenia i ingres nowego bp. Romana Pindla.
19 stycznia odbył się koncert kolęd chóru działającego przy GOK w Buczkowicach.
Rada Parafialna wyznaczyła na ten rok zadania inwestycyjne, wśród nich: remont i malowanie dachu, salek katechetycznych i budynku gospodarczego oraz przycinkę drzew.
16 marca parafianie wspomogli datkami budowę stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej.
25 marca ks. bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
27 kwietnia ks. proboszcz Andrzej Wolny wezwał tego dnia do wyjątkowej modlitwy za nowych świętych Kościoła Katolickiego, a szczególnie za naszego rodaka Jana Pawła II - Również dzisiaj zostaje w Rzymie wyniesiony na ołtarz jako święty dla całego kościoła błogosławiony Jan XXII i nasz wielki rodak błogosławiony Jan Paweł II.
Tego dnia podczas uroczystej mszy świętej na placu przed bazyliką św. Piotra w Rzymie, bł. Jan Paweł II oraz bł. Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi Kościoła. Jan Paweł II został ogłoszony patronem rodzin, a jego wspomnienie jest obchodzone 22 października (w dzień inauguracji pontyfikatu). Uroczysta msza kanonizacyjna była wyjątkowa również z powodu, że sprawowało ją dwóch papieży – papież Franciszek oraz emerytowany papież Benedykt XVI.
4 maja dzieci z II klasy przyjęły po raz pierwszy komunie św.
11 maja rozpoczęły się Misje święte, to niezwykle wydarzenie w życiu każdej parafii, są to wyjątkowe rekolekcje. Zazwyczaj odbywaj się raz na 10 lat, jest to czas adoracji krzyża misyjnego, słuchania nauk misyjnych i odnowienia sakramentów. W 2014 r. misje w parafii w Godziszce poprowadzili Ojcowe Bronisław i Zygmunt ze zgromadzenia ojców franciszkanów z Kalwarii Zebrzydowskiej. Misje trwały do 18 maja, a mieszkańcy przystroili z tej okazji wszystkie figury i kapliczki znajdujące się na terenie parafii.  
We wrześniu parafianie włączyli się w pomoc prześladowanym chrześcijanom w Syrii i Iraku oraz złożyli datki na pomoc dla uciekinierów z terenów objętych wojną na bliskim wschodzie.
14 października - Od dziś rozpoczynamy duchowe i modlitewne przygotowania się na wielką uroczystość jaką będzie wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II  […] – krople krwi. Relikwiarz do naszej parafii i świątyni przybędzie w dniu 22 X br. w którym Kościół katolicki na całym świecie pierwszy raz wspominać będzie w liturgii św. JP II.
Tak o tym wydarzeniu pisał „Gość Niedzielny”:
   Biskup senior Tadeusz Rakoczy wprowadził relikwie krwi św. Jana Pawła II do kościoła parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce i przewodniczył uroczystej Mszy św.

- Po raz pierwszy z całym Kościołem uroczyście sprawujemy Mszę Świętą ku czci Jana Pawła II. Dożyliśmy tej pięknej chwili i jemu zawierzamy siebie samych, wszystkich ludzi, a przede wszystkim waszą wspólnotę parafialną - mówił na początku Eucharystii biskup senior Tadeusz Rakoczy. - Ta uroczystość ubogacona została wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II. Nie jest to tylko zewnętrzne wydarzenie. Ale to ubogaca nasze otwarcie się na naukę Jana Pawła II i na zawierzenie jemu wszystkiego tego, co w nas teraz i tego, co nas czeka w przyszłości.
Przy ołtarzu, wraz z księdzem biskupem stanął ks. Andrzej Wolny, proboszcz z Godziszki oraz księża dekanatu łodygowickiego z dziekanem ks. Franciszkiem Kuligą. Dzieci z parafii przyniosły do ołtarza relikwie, które ksiądz biskup uroczyście zainstalował.
Kościół tłumnie wypełnili parafianie wszystkich stanów. Z pocztami sztandarowymi przyszli strażacy, nie zabrakło orkiestry dętej, która po Mszy św. zaprezentowała koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

Był tu dwukrotnie
Jak podają parafialne kroniki, Jan Paweł II - biskup Karol Wojtyła - dwukrotnie odwiedził Godziszkę. 2 lutego 1970 r. przewodniczył Mszy św., w czasie której zostały poświęcone organy. A 6 czerwca 1978 r. - Mszy św. podczas spotkania kapłanów rocznika 1966. - To mój rocznik - mówił bp Rakoczy. - I to ważne spotkanie organizował wasz poprzedni proboszcz ks. Józef Jania. Ja nie mogłem w spotkaniu uczestniczyć, bo byłem już wówczas na studiach w Rzymie.
W homilii bp Rakoczy zaprosił do dziękczynienia Panu Bogu za dar Jana Pawła II, który - jak mówił biskup senior, trwale wpisał się w nasze życie. - I cieszymy się, że ten wielki święty pozostanie z nami na zawsze - także w swoich relikwiach. Będą nam one go uobecniały. A modląc się za jego wstawiennictwem, będziemy wypraszać potrzebne łaski. W blasku oficjalnie potwierdzonej świętości, cieszymy się, że mamy w niebie wielkiego orędownika naszych spraw. Ale jednocześnie mamy świadomość, że ten dar staje się naszym zadaniem. Wszyscy powinniśmy bowiem dorastać do ideałów zapisanych w Ewangelii, a realizowanych przez św. Jana Pawła II.
Ksiądz biskup wspominał swoje kapłaństwo, które od początku było mocno związane z osobą Jana Pawła II. - Najpierw jako młody profesor przygotowywał nasz rocznik do kapłaństwa na początku naszych studiów w seminarium duchownym w Krakowie. Potem, po święceniach, jako neoprezbitera wysłał mnie do swojej parafii w Wadowicach, a po roku wezwał mnie, bym poszedł do seminarium, kontynuował swoją naukę i zajmował się także wychowaniem kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. A potem wysłał mnie do Rzymu na studia. Kiedy został papieżem, tego samego dnia wezwał mnie do współpracy - bardzo bliskiej - która trwała przez kilkanaście lat.
Na służbie
Bp Rakoczy przypomniał związki Jana Pawła II z terenami obecnej diecezji bielsko-żywieckiej - zwłaszcza jego korzenie ze strony ojca - i turystyczne pasje, związane z wędrówkami po Beskidach.
Nawiązując do słów inaugurujących papieski pontyfikat „Nie lękajcie się, Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, bp Rakoczy podkreślał, że Święty był człowiekiem ogromnej wiary, który oddał się do dyspozycji Kościołowi, „był apostołem, a służba Bogu i człowiekowi, była centrum jego życia” - mówił.
   Na zakończenie uroczystości, ks. Andrzej Wolny, który od 20 lat pracuje w parafii Matki Bożej Szkaplerznej, dziękował za „dar i zadanie”, jakie przez posługę biskupa Rakoczego otrzymali parafianie z Godziszki.
W październiku mieszkańcy odpowiedzieli na apel i złożyli ofiary na renowacje spalonej katedry w Sosnowcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz