czwartek, 28 marca 2019

Co to za formacja?


   Jak zawsze, gdy nie mam pewności zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc. Tym razem mam zdjęcie wykonane w 1938 roku. Mam swoje przemyślenia, ale nie chciałbym ich narzucać. Dlatego do zbiorowej pamięci i spostrzegawczości, apeluje: Gdzie wykonane ( to jest myślę akurat łatwe) kim jest oficer siedzący w środku i co to jest za formacja.
   Za konsultacje z góry dziękuję.

2 komentarze:

 1. To zdjęcie nie najlepszej jakości, ale spróbuję.
  Oficer, siedzący w środku ma na płaszczu korpusówkę podobną do tej, ze swastyką, którą nosili Strzelcy Podhalańscy. Na pagonach, pod gwiazdkami, jest coś, co przypomina trójkę.
  Więc to będzie kapitan 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska.
  Obok kapitana, siedzi, w rogatywce na głowie, z ponurym wzrokiem, żołnierz służby czynnej (stopień niewidoczny), więc zastępca dowódcy, opiekun grupy.
  Co do reszty...
  Reszta to są raczej młodzi ludzie w czapkach bez orzełków (!). Być może są to ludzie odbywający szkolenie na kursie organizowanym przez Przysposobienie Wojskowe.
  Zdaje się, że dopiero po ukończeniu kursu przysługiwał im zaszczyt przypięcia orzełka, albo osiągnięcia jakiegoś stopnia. Nie pamiętam dokładnie, ale coś gdzieś na ten temat mi mignęło w jakimś opracowaniu.
  Brakuje im jednak naszywek PW na rękawach, być może były tylko na rękawach bluz mundurowych.
  Miejsce oczywiście, wiadome.
  Może ktoś to zweryfikuje?

  OdpowiedzUsuń
 2. To najobszerniejszy z waszych komentarzy. Czekam dalej! Szczególnie gdy chodzi o formacje.

  OdpowiedzUsuń