czwartek, 19 listopada 2020

Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej

 Czasy wojny w kolorzePo niebywałym sukcesie z roku ubiegłego albumu z czasów okupacji Bielska i Białej jego autorzy przygotowali wydanie drugie. Tym razem jednak trudno nazwać go wydaniem drugim poprawionym, gdyż jest to tak naprawdę zupełnie nowy album, gdyż jego zdjęcia zostały pokolorowane. „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej” to nie tylko dokument, ale przede wszystkich album pełen soczystych fotografii. Na kolorowych zdjęciach można dostrzec wiele szczegółów, które wcześniej nie były czytelne.–Oglądaliśmy zdjęcia koloryzowane z czasów Powstania Warszawskiego, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie. – mówią Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak, autorzy wyjątkowego albumu ze zdjęciami z czasów okupacji Bielska i Białej. 

 


– Prawdopodobnie będzie to pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce. Nikt wcześniej nie opublikował albumu, w którym wszystkie zdjęcia zostały poddane profesjonalnej koloryzacji, w tak obszernej formie – mówi Wiesław Dziubek, wpółautor albumu, miłośnik historii Bielska-Białej. - Oczywiście można spotkać zdjęcia, które są koloryzowane, jak na przykład cykl z czasów Powstania Warszawskiego czy też barwione archiwalne filmy jak niedawno prezentowana „Niepodległa” czy „Wojna Światów” – dodaje Wojciech Kominiak. Dodatkowo w wydawnictwie pojawiło się 16 nowych fotografii, do których autorzy dotarli w ostatnim roku oraz dwa plany Bielitz w oryginalnym formacie jako załącznik do książki. Zostały również wprowadzone drobne uzupełnienia m.in. nazw ulic, właścicieli fotografii.
Twórcy zakupili licencje do profesjonalnych programów do kolorowej obróbki zdjęć i przez kilka miesięcy trwała żmudna praca.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz