poniedziałek, 23 listopada 2020

Drugie życie Teatralnej Fabryki Sensacji
Niedawno minęło 130 lat od otwarcia bielskiej sceny. Na tą okoliczność wspólnie z dr Jackiem Proszykiem przygotowaliśmy Teatralną Fabrykę Sensacji. Państwa życzliwość i zainteresowanie tematem przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Była premiera i wykupione bilety na kolejne spektakle, które jak bańkę mydlaną zabrał... COVID. Z tego powodu nie mieliśmy jak Państwu opowiedzieć, że już samo powstanie teatru było niezwykłe. Gdyż obiekt powstał nie z woli króla, księcia czy też rajców miejskich, a został zainicjowany przez zwykłych ludzi chcących obcować tu na miejscu z wielką sztuką. Nie mogliśmy podzielić się ciekawostką jak nasi przodkowie  już w 1890 „posadzili sztuczną trawę” przed teatrem. O czym ówczesna prasa z podziwem pisała, że: tam gdzie jeszcze przed wczoraj stały warstwy żwiru pozdrowi nas pojutrze artystyczna łąka kwiatów z przyjemnymi kolorami. Nie było możliwości pochwalić naszych przodków, że obiekt od samego początku był zasilany prądem elektrycznych, chociaż w Bielsku nie było jeszcze... elektrowni. 
    Bardzo żałowaliśmy, że nie mogliśmy więcej razy pokazać państwu prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, który jako burmistrz wypowiada z żartem znamienne słowa: Budowaliśmy, budowaliśmy i zbudowaliśmy.....


 

 

Czy też radnej Małgorzaty Zarębskiej, która wcieliła się w rolę pierwszej kobiety w spodniach, która swym pojawieniem zatrzymała ruch w mieście. 

 Salwy śmiechu podczas spektaklu budziła wspólna interwencja ratunkowa ministra Grzegorza Pudy i zastępcy prezydenta Adama Ruśniaka. Niesamowite kreacje stworzyli senator Agnieszka Gorgoń-Komor i dyrektor Witold Mazurkiewicz oraz wielu innych. Jubileuszowe spotkanie uświetnili występami artyści: Marta Gzowska –Sawicka, Tomasz Lorek Adam Myrczek. 


Na szczęście, dzięki życzliwości wielu ludzi udało się nam dać „Teatralnej Fabryce Sensacji” drugie życie w postaci pamiątkowego albumu. Znajdziecie tam Państwo nie tylko ciekawostki związane z działalnością teatru, ale zdjęcia z przedstawienia, nagrań oraz unikatowe zza kulis. Wspólnie z Jackiem Proszykiem mamy nadzieję, że będzie on dla Państwa miłą pamiątką, która wypełni czas potrzebny do kolejnego spotkania na deskach teatru.

Jacek KachelPs. Książkę można nabyć w kasie Teatru Polskiego. Miejskim Centrum Informacji Turystycznej i w księgarniach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz