czwartek, 14 października 2021

Historia – Kultura – Sztuka konferencja

13 października w bielskim Ratuszu rozpoczęła się dwudniowa interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. Bielsko-Biała: Historia – Kultura – Sztuka. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski w Bielsku-Białej wspólnie z Wydziałem Humanistyczno-Społeczny ATH i Bielsko-Bialskim Towarzystwem Historycznym.Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz rektor ATH prof. Jacek Nowakowski. Na otwarciu konferencji obecni byli przedstawiciele Rady Miejskiej – przewodniczący RM Janusz Okrzesik i radni Urszula Szabla, Barbara Waluś i Andrzej Gacek – oraz zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak.


– Ta konferencja to kolejny przykład współpracy miasta ze środowiskiem akademickim. Jest niezwykle ciekawa, gdyż porusza tematy związane z tożsamością miasta w odwołaniu do korzeni kulturowych, historycznych czy literackich. Nasze dzieje są niezwykle bogate i bardzo skomplikowane. Mamy co badać i na czym się opierać, aby poznać obraz miasta i zobaczyć w perspektywie historycznej, jak ono się zmienia. Taka konferencja będzie mam w tym niezwykle pomocna - mówił otwierając spotkanie prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.- Powołanie 20 lat temu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej sprawiło, że z uczelni technicznej staliśmy się uczelnią wielowątkową. Wydział Humanistyczno-Społeczny, który też obchodzi 20-lecie swojego istnienia, poprzez konferencje wyraźnie zaznaczył swoją obecność. Dzisiejsza konferencja w sposób szczególny przedstawi liczne aspekty w dziedzinie kultury i sztuki - mówił rektor ATH prof. Jacek NowakowskiPierwszego dnia sesję prowadzili prof. ATH Marek Bernacki oraz prezes BBTH dr Maciej Bujakowski.  W pierwszej część wystąpiła prof. Ewa Chojecka z wykładem pt. Słowa i Obrazy – depozytariusze kulturowej pamięci miasta. (Rozważania nad nowym albumem Ewangelicki krajobraz Bielska-Białej). Następnie zabrał głos prof. Ernest Zawada i przedstawił referat pt. Bielsko-bialskie impresje czyli autobiograficzne wątki mówiące o wrastaniu w kulturowy krajobraz miasta. Dr Aneta Bąk i dr Joanna Wróblewska-Jachna przedstawiły spojrzenie socjologów na Bielsko-Białą. Janusz Legoń podjął próbę Dekonstrukcji bielskiego mitu. Pierwszą część zakończył wykład Jana Pichety pt. Wielka Lipa – najstarszy odbywający się nieprzerwanie (od 1983 r.) konkurs literacki w Polsce.
W drugiej części organizatorzy przewidzieli następujące wystąpienia:
Bożena Chorąży, Bogusław Chorąży, Ryszard Głowacki: Z badań archeologicznych kamienicy Wzgórze 14 w Bielsku-Białej,
Ewa Janoszek: Miejsca utracone. Niezachowana architektura Bielska-Białej,
Aleksandra Giełdoń-Paszek: Józef Hołard artysta (nie) zapomniany,
Teresa Dudek Bujarek: Jerzy Leski – nieobecny artysta w przestrzeni publicznej,
Maciej Bujakowski: Publicystyka oświatowa w Kronice Beskidzkiej w latach 1956-1989,
Piotr Kenig: Drukarnie Bielska i Białej w 2 połowie XIX wieku – nowe fakty i interpretacje.

Jutro – na kampusie ATH, w budynku L - sali L120 (I p.) i Sali Senatu (IV p.) przy ul. Willowej 2 - zainteresowani mogą wysłuchać następujących wykładów:
Sekcja A (literacka), sala L120:
10.00-10.30 prof. Anna Węgrzyniak: O poezji Marii Korusiewicz,
10.30-11.00 Dorota Siwor: Nie łączyła się z nimi, ale rozumiała ich - Kazimiera Alberti o społeczności żydowskiej w Ghetcie potępionym,
11.00-11.30 Aleksandra E. Banot: Emancypacje Heleny Rumiszewskiej w powieści Kazimiery Alberti Ci, którzy przyjdą,
11.30-12.00 Grzegorz Madej: Teatralne ambicje bielskich książąt Sułkowskich w XVIII-XIX w.,
12.00-12.30 Jacek Kachel: Teatr w Bielsku jako źródło kultury i wiedzy mieszkańców miasta na przełomie XIX i XX wieku,
13.30-14.00 Tomasz Bielak: Czym jest zamek na wzgórzu – powieści kryminalne K.M. Bakowa jako studia miejskie,
14.00-14.30 Marek Bernacki: Bielski de La Rochefoucauld – o epigramatach Zbigniewa Michniowskiego,
14.30-15.00 dr Justyna Wojciechowska: Wymiary dzieciństwa w twórczości Renaty Piątkowskiej,
15.00-15.30 Mateusz Żyła: O Balladach i balladzie. Beskidy w twórczości Romana Kostrzewskiego z zespołu Kat.

Sekcja B – interdyscyplinarna, sala Senatu:
10.00-10.30 Stanisław Biłka: O genezie i historii Kalendarza Beskidzkiego,
10.30-11.00 Kinga Kawczak: Trudne dziedzictwo – bielsko-bialskie pomniki wdzięczności i pamięci z lat 1945–1989,
11.00-11.30 Iwona Kusak: Razem w kulturze – o potrzebach kulturalnych i zasobach kulturotwórczych miasta na podstawie badań przeprowadzonych przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz,
11.30-12.00 Paulina Żmijowska: Okiem współorganizatora – nowoczesne inicjatywy kulturalne na przykładzie TEDxBielskoBiała oraz Inicjatywa 2.15,
13.00-13.30 Jakub Krajewski: Walne zgromadzenie Morawsko-Śląskiego Towarzystwa Leśnego, mającego miejsce w Bielsku, w 1897 r. i jego opis w źródłach historycznych,
13.30-14.00 Paweł Magiera: Związek Bialsko-Bielskiej Młodzieży Akademickiej (1923-1939),
14.00-14.30 Kamila Chrobak: Projekt RedakcjaBB: ważne tematy, wspólna sprawa – opiniotwórcza działalność młodych poprzez lokalne media.

Obie sekcje podsumują obrady dyskusją.

Konferencja jest otwarta dla publiczności, jednak ze względu na ograniczenia sanitarno-epidemiczne zarówno w sali sesyjnej Ratusza, jak i w salach na terenie kampusu ATH obowiązują limity miejsc, a także konieczność wcześniejszej imiennej rezerwacji – tel. 33 8279261 w godz. 7.30-15.00.1 komentarz:

  1. Świetne, szkoda że wcześniej nie było informacji o tym. Przynajmniej nigdzie nie widziałem.... Bardzo fajne prelekcje jednak (przynajmniej cześć) - może będzie jakaś publikacja pokonferencyjna?

    OdpowiedzUsuń