czwartek, 14 października 2021

Drugi dzień konferencji

W Akademii Techniczno-Humanistycznej drugi dzień trwa konferencja interdyscyplinarna na temat Bielska-Białej, która rozpoczęła się wczoraj w bielskim Ratuszu. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski, Wydział Humanistyczno-Społeczny ATH i Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

 


Dzisiejsze obrady w imieniu władz miasta otworzył zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, Radę Miejską reprezentowała radna Urszula Szabla.  W sekcji literackiej wykłady rozpoczęła prof. Anna Węgrzyniak która mówiła o poezji Marii Korusiewicz;  

 


dr hab. Dorota Siwor przedstawiła referat na temat sposobów ukazania przez Kazimierę Alberti społeczności żydowskiej w powieści Ghetto potępione. 

 


Również dr hab. Aleksandra E. Banot nawiązywała do tej autorki, mówiąc o emancypacji Heleny Rumiszewskiej z powieści Kazimiery Alberti. 

 


Dr Grzegorz Madej omówił teatralne ambicje bielskich książąt Sułkowskich w XVIII-XIX w., a  Jacek Kachel ukazał teatr w Bielsku jako źródło kultury i wiedzy mieszkańców miasta na przełomie XIX i XX wieku.


W tym samym czasie podczas obrad sekcji interdyscyplinarnej Stanisław Biłka mówił o genezie i historii Kalendarza Beskidzkiego, a Kinga Kawczak na temat bielsko-bialskich pomników wdzięczności i pamięci z lat 1945–1989. Iwona Kusak przedstawiła wynik badań potrzeb kulturalnych i zasobów kulturotwórczych miasta. Pierwszą cześć zamknął wykład Pauliny Żmijowskiej pt. Okiem współorganizatora – nowoczesne inicjatywy kulturalne na przykładzie TEDxBielskoBiała oraz Inicjatywa 2.15.

W drugiej części zaplanowano następujące wykłady:
Tomasz Bielak: Czym jest zamek na wzgórzu – powieści kryminalne K.M. Bakowa jako studia miejskie,
Marek Bernacki: Bielski de La Rochefoucauld – o epigramatach Zbigniewa Michniowskiego,
dr Justyna Wojciechowska: Wymiary dzieciństwa w twórczości Renaty Piątkowskiej,
Mateusz Żyła: O Balladach i balladzie. Beskidy w twórczości Romana Kostrzewskiego z zespołu Kat.
Jakub Krajewski: Walne zgromadzenie Morawsko-Śląskiego Towarzystwa Leśnego, mającego miejsce w Bielsku, w 1897 r. i jego opis w źródłach historycznych,
Paweł Magiera: Związek Bialsko-Bielskiej Młodzieży Akademickiej (1923-1939),
Kamila Chrobak: Projekt RedakcjaBB: ważne tematy, wspólna sprawa – opiniotwórcza działalność młodych poprzez lokalne media.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz