piątek, 18 czerwca 2021

Powrócił Historii czar

Powrócił Historii czar
17 czerwca w Centrum Organizacji Pozarządowych w Bielsku-Białej działającym przy placu Opatrzności Bożej 18 zainaugurowano drugi sezon spotkań dotyczących dziejów Bielska-Białej pod wspólnym tytułem Historii czar. Tym razem o tym, jak to Bielsko i Biała współpracowały i rywalizowały przez wieki, opowiadał dziennikarz i historyk Jacek Kachel.

Dla nikogo pewnie nie będzie zaskoczeniem, że w tym roku nasze spotkania chcemy w dużej mierze oprzeć o temat jubileuszu połączenia naszego miasta. Mam nadzieję, że tym razem spotkania nie zakłóci pandemia i po tym pierwszym sygnalizacyjnym, jeszcze z mniejszą liczbą osób, następne spotkania po wakacjach będą już odbywały się normalnie - mówił radny Rady Miejskiej Bielska-Białej i pomysłodawca spotkań Roman Matyja.Nieodłącznym elementem spotkań organizowanych przez stowarzyszenie WiN są zeszyty historyczne, które na koniec spotkania otrzymują zebrani na pamiątkę. Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski we wstępie do publikacji napisał: Bardzo się cieszę, że wydawnictwo zatytułowane Historii Czar, na które składają się zeszyty poświęcone dziejom naszego miasta, doczekało się kontynuacji.
Wspólnym mianownikiem dla zeszytów, które właśnie trafiają do rąk miłośników historii Bielska-Białej, jest rok 1951. Rok – należy dodać – przełomowy dla stolicy Podbeskidzia. Wtedy to bowiem dwie niezależnie, funkcjonujące obok siebie miasta zostały połączone w jeden organizm miejski. Jak przebiegał proces łączenia obydwu miast i czy pomysły na ich zjednoczenie pojawiały się już wcześniej? Jakie były pierwsze inwestycje w nowo powstałym mieście? Co w 1951 roku miał do zaoferowania swoim widzom miejscowy teatr? Na te i inne pytania odpowie państwu lektura zeszytów autorstwa Jacka Kachla. Warto dodać, że zeszyty są uzupełnieniem wykładów, które Jacek Kachel, badacz dziejów Bielska-Białej, prowadzi regularnie dla wszystkich osób interesujących się lokalną historią. Mam nadzieję, że ten ciekawy projekt stanie się dla wielu z nas asumptem do pogłębienia wiedzy o dziejach naszego miasta
– napisał prezydent Jarosław Klimaszewki. Redakcją serii zeszytów historycznych zajęli się: Maria Froncz, Jan Zacharejko i Roman Matyja. Wydawnictwo zostało dofinansowane z grantu pozyskanego z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

                                                                                                                                   Emilia Klejmont 


2 komentarze:

  1. Zeszyty były rozdawane na spotkaniu. Teraz można je otrzymać tylko od organizatora spotkania Stowarzyszenie WiN. Pozdrawiam Jacek

    OdpowiedzUsuń