wtorek, 20 kwietnia 2021

Bielsko-Biała ma wspólnych 70 lat cz. 24 Kwiecień 1951

 Budownictwo mieszkaniowe – „akcja żółwiowców”  Zgodnie z planem operacyjnym na rok 1951 budownictwo mieszkaniowe prowadzone było na dwóch osiedlach określanych jako Bielsko I (ul Piastowska i osiedle) i Bielsko II (przy ul. Piastowskiej i Sobieskiego). Na I zakładano wybudowanie czterech budynków, które będą miały 24 mieszkania złożone z 64 izb. Program rzeczowy osiedla Bielsko II przewidywał budowę: 7 budynków mieszkalnych w stanie wykończeniowym, w którym będzie 58 mieszkań podzielonych na 165 izb. Ja również zakładano budowę budynków w stanie surowym w których będzie 87 izb.  Poinformowano, że już na dniach dojdzie o otwarcia pierwszych czterech domów. Ze względów na znikomy postęp prac budowlanych powstawanie nowych mieszkań zwano oficjalnie „akcją żółwiowców”.  
Kierownik Darmoliński po rozdzielnik i klucze pojedzie do WRN w Katowicach. Antoni Łącki ciesząc się z nowych mieszkań zwrócił uwagę, że obok domów nie ma żadnej infrastruktury i że wszyscy grzęzną w błocie. Dodatkowo w przeznaczonych do oddania mieszkaniach są liczne usterki. Na przykład w osiedlu Z.O.R nr 1 w łazienkach nie było... wanien. Centralne ogrzewanie nie funkcjonuję, a stolarka okienna w 30 procentach nie spełnia rządnych wymagań. Ostatecznie radni stwierdzili, że zauważone usterki „nie zagrażają życiu człowieka” i 1 maja będzie można do nich wprowadzić robotników. Wykonawca osiedla stwierdził, że: on odpowiada za ilość a nie za jakość wykonywanych robót....   Przyjęto do wiadomości pięć negatywnych ocen poszczególnych inwestycji i temat wyczerpano. Podkreślając przy okazji że: Rząd Polski Ludowej w trosce o poprawę bytu klasy robotniczej, łoży olbrzymie sumy na budownictwo mieszkaniowe i ośrodków kultury służących jedynie klasie robotniczej i wzywając, ze sprawą powinno się zająć: szybko i po bolszewicku! .
W sprawozdaniu pojawia się też stwierdzenie: że przyłączenie(!) Białej do Bielska powiększyło trudności na odcinku budownictwa. Co musiało kolejny raz budzić frustracje u dawnych Bialan, tym bardziej, że w tym samym czasie na terenie Białej planowano oddać na 1 maja jeden budynek z 27 mieszkaniami i rozpocząć budowę drugiego... Brak komentarzy:

Prześlij komentarz