środa, 16 października 2019

Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówceAlbum pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka, jest pierwszą wydawniczą próbą przedstawienia – w tak obszernej formie – okresu okupacji hitlerowskiej w naszym mieście, w oparciu o zebrany materiał fotograficzny i ilustracyjny.
Książka jest kontynuacją dwóch poprzednich publikacji, ukazujących miasto nad rzeką Białą w czasach kiedy należało do cesarstwa austriackiego: Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej autorstwa Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka – I wyd. 2001 r. ; II wyd. 2008, oraz w okresie międzywojnia: Bielsko-Biała w czasach II Rzeczypospolitej autorstwa Ewy Janoszek i Wojciecha Kominiaka – wyd. 2008.
Zbiór prezentowany w niniejszym albumie zawiera 240 fotografii i widokówek, w wielu przypadkach dotąd niepublikowanych, wśród których znajdują się również unikatowe zdjęcia lotnicze Bielska, Białej i okolic z ok. 1941 r. Zdjęcia zostały opatrzone odpowiednim komentarzem zredagowanym w taki sposób, aby czytelnik odniósł wrażenie iż bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniach ilustrowanych przez fotografie. Dodatkowo w aneksach zamieszczono spis ulic zestawiając nazwy funkcjonujące przed 1939 r. z tymi – nadanymi  w czasie okupacji, porównując je z obecnie obowiązującymi. Album rozpoczynają fotografie tunelu kolejowego w Bielsku pod ulicą 3-go Maja, wysadzonego przez polskich saperów w noc poprzedzającą wejście Wehrmachtu do miasta. Następnie prezentowany jest fotoreportaż z wkroczenia do Bielska wojsk niemieckich, autorstwa Ferdynanda Pernersdorfera, bielskiego fotografa i wydawcy pocztówek. Został on wzbogacony amatorskimi zdjęciami, dając tym samym pełniejszy obraz tego wydarzenia, tak tragicznego w skutkach dla polskich mieszkańców. W dalszej część albumu zostały przedstawione amatorskie zdjęcia z lat 1939-1945, a po nich widokówki Bielska, Białej i okolic wraz z górskimi schroniskami. Na końcu zaprezentowano wspomniane już powyżej zdjęcia lotnicze z ok. 1941 r, na których zaznaczono ważniejsze budynki administracji niemieckiej, a także miejsca straceń Polaków. Mamy nadzieję że album zagości w Państwa domach i przyczyni się do lepszego poznania zawiłej, ale zarazem bardzo interesującej historii Bielska-Białej.
Informacje o autorach:
Wiesław Dziubek
bielszczanin, rocznik 1974 r. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawodowo prywatny przedsiębiorca, nauczyciel. Współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, pasjonat historii Bielska-Białej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wapienicy. Twórca historycznego, niekomercyjnego portalu Beskidia.pl, w którym od 2008 roku zgromadzono i udostępniono ponad 8 000 archiwalnych zdjęć z Bielska-Białej i okolic.

Wojciech Kominiak
bielszczanin, współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, miłośnik historii Bielska- Białej ze szczególnym uwzględnieniem ikonografii miasta , tematyki dotyczącej filmu i bielskich kin, oraz dziejów Hałcnowa.
Współautor albumów: z Piotrem Kenigem- Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej (2001, 2008), z Ewą Janeszek- Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej (2008),; książki z Władysławem Motyką i Grzegorzem Wnętrzakiem- Dzieje kościoła i parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Autor książki Hałcnów od A do Z. Szkice z dziejów historii i współczesności ( 2015). Z Wojciechem Dudkiem z amatorskich materiałów filmowych zrealizował dokument „Parę dni , kilka chwil, trochę ujęć... czyli opowieść o Bielsku-Białej w latach 60. XX w.” (2010).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz