piątek, 5 maja 2023

Wiwat 3 maj 110 lat temu w Białej

 

  

 

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, podobnie jako odsieczy Wiednia czy obrony Jasnej Góry, nasi przodkowie świętowali uroczyście i radośnie. W 1913 roku w Białej oficjalne uroczystości wspominania majowej konstytucji zaplanowano na niedzielę 4 maja.

 


Gwiazdka Cieszyńska relacjonowała: O godz. 9. uszykował się na boisku sokolnem w Białej olbrzymi pochód, liczący kilka tysięcy uczestników, który przy udziale kilku muzyk ruszył do kościoła parafialnego. W kościele wygłosił o. Zygmunt Janicki, gwardyan Reformatów z Krakowa, jeden z najlepszych kaznodziei, jakich Kraków posiada, patryotyczne kazanie.

Złotousty kaznodzieja przemawiał tak do serca, że ani jedno oko nie było suche. Po uroczystej mszy św., podczas której chór seminarzystów śpiewał, powrócił pochód na boisko sokole, gdzie do zebranych tłumów przemawiał delegat TSL p. inżynier Natanson z Krakowa i prezes sokoła bialskiego. Po południu odbył się w auli seminaryum TSL wiec oświatowy, a wieczorem koncert. Bardzo mile uderzało to, że w licznych oknach mieszkań polskich widniały nalepki iluminacyjne TSL

Tegoroczny obchód konstytucyi 3 maja udowodnił, że rozwój ducha narodowego na kresach naszych obejmuje coraz to szersze warstwy ludu naszego, który wyzwala się z pod jarzma niemieckiego.

 

Dziennik Cieszyński informował, że w uroczystym pochodzie wzięło udział ok. 5 tysięcy osób. Na Dar Narodowy zebrano do puszek ponad 140 koron, a wydawnictw i kokardek sprzedano za ponad 320 koron.

W pochodzie wzięły udział gniazda sokole z Białej, Bielska, Buczkowic, Komorowic, Bestwiny, Międzybrodzia Lipnickiego, Pisarzowic, Mikuszowic, Janowic, Czechowic i Dziedzic i kilka okolicznych straży pożarnych. Od samego boiska sokolego, aż do kościoła ciągnął się ten barwny pochód narodowy.

Z samego Lipnika uczestniczyło 300 ludzi.

 

Obchód trzeciomajowy zorganizowano również w wielu sąsiednich miejscowościach. Polska Czytelnia Towarzystwa Szkoły Ludowej w Kamienicy przy Bielsku urządziła spotkanie w drugi dzień Zielonych Świątek, 12 maja. Aby było łatwiej trafić na miejsce, lokal czytelni został oznaczony - dla nie znających drogi - flagą polską. Wieczorek o Konstytucji 3 maja urządziły też 18 maja Towarzystwa Sokół i Koło TSL w Bielsku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz