piątek, 16 czerwca 2017

Jubileusz reformacji 2017 Leśne KościołyOd 15 do18 czerwca br. odbywają się Ewangelickie Dni Kościoła, które są  główną częścią obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji w Polsce. Spotkania, modlitwy, wykłady, wystawy i koncerty odbywają się w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej.

W stolicy Podbeskidzia obchody zainaugurowano już 12 czerwca otwierając wystawę pt. Leśne Kościoły prezentujące miejsca tajnych nabożeństw ewangelickich w Beskidzie Śląskim w Polsce i Czechach.

Wystawę otworzył i zaprosił na wszystkie spotkania w ramach Ewangelickich Dni Kościoła ks. bp Adrian Korczago, zwierzchnika kościoła Ewangelicko-Augsburskiego diecezji Cieszyńskiej. Zaprezentowana wystawa ukazuje tzw. „Leśne kościoły” ewangelickie, gdzie w okresie kontrreformacji (w latach ok. 1654–1709) ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa. Warto przypomnieć, że w 1654 roku tzw. komisja religijna z polecenia cesarza Ferdynanda III odebrała ewangelikom Śląska Cieszyńskiego wszystkie kościoły.
Miejscowi ewangelicy nie mogąc gromadzić się w kościołach korzystali z posługi wędrownych kaznodziejów. Jednym z takich miejsc jest stół ołtarzowy Jana, który znajduje się opodal ścieżki wiodącej do schroniska „Stefanka” na Koziej Górze.


Wprowadzenie do tej wystawy zaprezentował ks. Jerzy Below

A dla bardziej zainteresowanych Patent Cesarski z dnia 8 kwietnia 1861 r.,
tyczący się spraw kościoła ewangelickiego obu wyznań. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz