wtorek, 11 kwietnia 2023

Święcone z tańcami

110 lat temu spotkania świąteczne połączone z dobroczynnością, występami artystycznymi oraz tańcami były powszechnym sposobem na spędzenie okresu wielkanocnego w naszym regionie.

 


Święta Wielkanocne w 1913 roku wypadły jeszcze w marcu. Po świętach obchodzono tzw. święcone.

Największą taką imprezę przygotowały Koła Towarzystwa Szkoły ludowej i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bielsku. Uroczystość z tańcami odbyła się 6 kwietnia 1913 r. o godz. ósmej wieczorem w Domu Polskim.

 


Święcone w Stowarzyszeniu Rękodzielników w Białej poprowadził ks. dr Domasik, prezes stowarzyszenia, a obrządku święcenia dokonał ks. Władysław Mączyński. Przy okazji świąt ochronka w Białej zorganizowała dobroczynną zbiórkę na rzecz sierot. Uzbierano 400 koron.

 

W Białej w sali Sokoła bialskiego odegrano wesołą komedyjkę pt. Świeczka zgasła. Dochód z tego występu przeznaczono na wysłanie do sanatorium w Rabce chorej uczennicy szkoły polskiej.

 


W Mikuszowicach w pięknej sali nowego domu ludowego Bratniej Pomocy 13 kwietnia odegrano sztukę pt. Noc w Belwederze, wystawioną staraniem świeżo założonego Sokoła mikuszowickiego.
W tym celu wystawiono znacznym kosztem nową scenę i wypożyczono piękne kostyumy z Buczkowic. Słowo wstępne o nocy w Belwederze i o wybuchu powstania listopadowego wypowiedział przybyły z Białej Dr. Mikułowski. W odegraniu utworu wzięli udział miejscowi robotnicy z kierownikiem szkoły, p. Kaletą na czele. Całość wypadła bardzo składnie i wywarła wielkie wrażenie na licznie zebranych słuchaczach. Zachęcić należy Sokół mikuszowicki, żeby częściej urządzał takie przedstawienia, zwłaszcza, że gniazdo to nie zaniedbuje także pracy w drużynach polowych i odbywa ćwiczenia ze szczególną gorliwością - relacjonował Dziennik Cieszyński.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz