poniedziałek, 1 marca 2021

Bielsko-Biała ma wspólnych 70 lat cz. 16 Marzec 1951

 Marzec 1951   Trzeci miesiąc tego roku był niezwykle ubogi w informacje. Nie odbyła się Sesja Rady Miejskiej, a i media nie dostrzegały nic ciekawego w Stolicy Podbeskidzia.
   Zanim więc omówię lokalne wydarzenia kilka akapitów o ważnej reformie pieniężnej i wymianie waluty jaki dokonano pod koniec 1950 roku, a jego skutki ludzie w całej pełni odczuwali w  całym 1951 roku. Oto 28 października 1950 roku sala sejmowa została zamknięta i zalegalizowano grabież narodu, która była przygotowywana od kilku lat. Wcześniej w tajemnicy na Węgrzech i w Czechosłowacji drukowano banknoty. 

  

   Wszystkie z datą 1 lipca 1948r. Sejm przyjął jednogłośnie ustawę, która zaczęła działać od dnia następnego. 29 października 100 złotych starych warte były zaledwie 3 nowe złote! Dzięki tej operacji rząd robotniczo-chłopski zabrał z kieszeni obywateli 3 miliardy nowych złotych. Jednocześnie uchwalono zakaz posiadania walut obcych, złotych monet. Wszystko powinno się oddać do Narodowego Banku Polskiego. Zachęcić do tego opornych miała kara do 15 lat za posiadanie i nawet kara śmierci za handel nimi. Jak się okazało i tego państwu było mało i jeszcze w 1951 roku premier Józef Cyrankiewicz ogłosił przymusową Narodową Pożyczkę Rozwoju Siły Polski na zawrotną sumę ,6 mld. złotych.
   Usłużny w tym czasie dla ludowej władzy Jan Brzechwa w imieniu literatów zachwalał grabież narodu w ten sposób:
Robotnicy na zmianie pieniędzy nie stracą
Bo wzbogacając państwo, sami się bogacą,
Bo są gospodarzami tej ziemi ojczystej
Gdzie słychać łoskot maszyn i śpiew traktorzystów.
Gdzie stają nowe domy, rośnie Nowa Huta,
A dłonie są tak mocne, jak nowa waluta!

Przekonywał w wierszu pt. Wymiana, Jan Brzechwa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz