wtorek, 2 listopada 2021

Bielsko-Biała ma wspólnych 70 lat cz. 58 Październik 1951

 Kraina kłamstwRecenzent teatralny „Trybuny Robotniczej” Juliusz Robliczek udał się Państwowego Teatru w Bielsku na sztukę Tadeusza Rittnera pt. "Głupi Jakub", która miała premierę 30 września (reżyserował Wł. Stoma, scenariusz: R. Feniuk. Nie zachował się program teatralny). W swej refleksji po spektaklu pisał: Barwnie i soczyście nie szczędząc najmocniejszych kolorów przedstawił autor w „Głupim Jakubie” typowy dla Galicji krąg ludzi. Rittner z obojętnością chirurga przecina ostrym skalpelem naskórek konwenansów i powiada – patrzcie jak zgnilizna. Duszno się robi, gdy się słyszy słowa, z których co drugie jest świadomym kłamstwem, gdzie nikt nie jest pewny swego, gdzie każdy działa w imię jak najciaśniej pojętego własnego interesu.
Jedynym człowiekiem, który nie chce i nie umie zrozumieć tej skomplikowanej gry – Jakub wyłamie się z tego zaczarowanego kręgu, ale zapłaci za to osobistym szczęściem.
    W przedstawieniu bielskim bardzo wyraźnie i udanie zaakcentowano środowisko i miejsce sztuki, natomiast błędem reżysera było zbytnie wybicie tych akcentów, które powodują u publiczności tzw. „dobry humor”. W tym ujęciu niewiele zostało zasadniczego motywu sztuki – odsłonięcia rozkładu moralnego pewnej grupy społecznej. Był to błąd podobny do tego, jaki często spotyka się w interpretacji „Moralności pani Dulskiej”.
Natomiast właściwie i trafnie wyszła w odtworzeniu Stomy centralna postać sztuki – szambelan. Stoma jako aktor swoją grą zrehabilitował Stomę – reżysera, stwarzając doskonałą postać kutwy i samoluba. Była to najlepsza rola w tej sztuce, doskonale opanowana i przemyślana.
W osobie Litińskiej Teatr Polski w Bielsku pozyskał dobrą młodą aktorkę, o której jeszcze niewątpliwie usłyszymy w przyszłości. Jej start na scenie w roli Hanki trzeba uważać za całkiem udany.
    Niestety nie można tego samego powiedzieć o grającym rolę Jakuba Olszaku, który wykazuje jeszcze poważne braki w opanowaniu rzemiosła scenicznego. W pozostałych rolach wystąpili: Czechowska, Kłosowicz, Luszczak, Studencka i Pilarska. Trafne w pomyśle dekoracje Feniuka raziły niestarannym wykonaniemBrak komentarzy:

Prześlij komentarz