poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Dni Bielska-Białej - zapraszam

 Bielsko-Biała ma wspólnych 70 lat z bogatego programu każdy coś wybierze dla siebie. Ja szczególnie zapraszam na te wydarzenia w których „maczałem palce”.
Do zobaczenia Jacek1951 – wystawa okolicznościowa  Jacka Kachla
Fotografie ze zbiorów: Jacka Kachla, Wiesława Dziubka -Beskidia.pl, Andrzeja Poraniewskiego, LO im. Żeromskiego, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Grafiki: Adriana Olma
Tekst: Jacek Kachel
Opracowanie techniczne wystawy: Maria Trzeciak
Miejsce: ul. 11 Listopada
Opis: Ekspozycja przygotowana przez Książnicę Beskidzką prezentowana będzie w dniach 23 sierpnia-12 września 2021 r. wzdłuż rzeki Białej przy ulicy 11 listopada, naprzeciwko dawnej siedziby banku PKO.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zwiedzania plenerowej wystawy autorstwa Jacka Kachla Był Rok 1951 zorganizowanej w ramach Dni Bielska-Białej oraz jubileuszu 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej. Ma ona charakter wielowątkowy, pokaże różne aspekty związane z historią połączenia – wydarzenia i ludzi – m.in. połączenie Bielska i Białej w styczniu 1951 r. w dokumentach, najważniejsze inwestycje zrealizowane w 1951 r. (linia tramwajowa nr 2 oraz próby budowy linii do Białej, Szczyrku, kolej linowa na Szyndzielnię), budowę szkoły TPD Liceum Żeromskiego, a na pozostałych planszach przedstawione zostaną fotografie z Bielska-Białej z 1951 roku z krótkimi opisami życia codziennego.

2 września (czwartek)1.    Był rok 1951 – promocja książki Jacka Kachla z oprawą artystyczną
Godz.18.00
Miejsce: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Juliusza Słowackiego 17
Opis: Publikacja wydana przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej jest wydawnictwem okolicznościowym, przygotowanym przez Jacka Kachla z okazji 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej. Słowo wprowadzające napisał Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej.
Publikacja w formie kalendarium przedstawia, czym żyło miasto w poszczególnych miesiącach 1951 roku. Na podstawie akt Rady Miejskiej oraz informacji prasowych autor ukazał najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne, gospodarcze, kulturalne oraz sportowe.
W programie: rozmowa z autorem, projekcja filmu – Kronika filmowa. Wydarzenie uświetni koncert pt. Piosenki z tamtych lat. Na scenie wystąpią: Joanna Jatkowska, Anna Majeranowska-Widomska, Julia Przybylska, Patrycja Wykręt, Damian Wadas oraz zespoły artystyczne Kubiszówki. Artyści wykonają utwory z lat 50. i 60., nucone niegdyś przez mieszkańców połączonych miast Bielska i Białej.
 

 


5.    Czasowątki – prapremiera spektaklu plenerowego
Godz. 20:30
Miejsce: Plac Bolesława Chrobrego
Opis: Maszyna tkacka cierpliwie i rytmicznie pracuje, tkając kolejne partie kolorowych materiałów. Pewnego dnia, pracownicy warsztatu, znudzeni jednostajnym zajęciem, doprowadzają do awarii. Uszkodzona maszyna zaczyna tkać własne wzory, porywając aktorów i widzów na wyprawę poprzez czas i przestrzeń. Co takiego chce nam pokazać? Jakie historie są zapisane w jej pamięci? Tego nikt do końca nie wie… Jedno jest pewne – Czasowątki, to widowisko pełne barw, dźwięków i zdarzeń. Niebanalna, kształtująca wyobraźnię scenografia, muzyka, tworzona poprzez naśladowanie głosem dźwięków i rytmów (beatbox) i przede wszystkim dynamiczna choreografia, pozwalają widzom cieszyć się odkrywaniem kolejnych historii.
Spektakl Czasowątki powstał z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska-Białej. Widowisko odnosi się do przeszłości (początków obu miast, rozwoju), połączenia, współczesności i przyszłości. Jest to plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i ludzie w nim pracujący. Miejsce to, tak charakterystyczne dla historii Bielska-Białej, w symboliczny sposób oddaje różnorodność, wspólnotę, problemy i radości jakie towarzyszą społeczności. Istotnym elementem widowiska jest dźwięk odwołujący się do pracy maszyn jak i odgłosów natury.
Czasowątki
scenariusz i reżyseria – Jacek Popławski
scenografia – Martyna Dworakowska
muzyka – Hubert Pyrgies
choreografia – Marta Bury
reżyseria światła – Maciej Iwańczyk
Konsultacje historyczne: Jacek Kachel
Spektakl dla widzów od lat 6.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz