piątek, 21 kwietnia 2017

Kosmonauci na Podbeskidziu.


    20 kwietnia br. w Książnicy Beskidzkiej odbył się kolejny Historyczny Czwartek, którego organizatorem było Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Tym razem składało się ono z dwóch uzupełniających się części. Najpierw był pokaz kronik filmowych Bielska-Białej pt. „Kosmonauci z wizytą na Podbeskidziu” przygotowany przez Marek Kamińskiego i Ryszarda Wesołowskiego, twórców Bielskiego Almanachu,  a później wykład dr Maciej Bujakowski z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

   Prezentowane dokumenty o kosmonautach powstały w AKF Bielsko. Filmowcy tworzyli filmy animowane, eksperymentalne, etiudy, ale także dokumentowali najważniejsze wydarzenia z życia miasta. - Stąd obecność na starych taśmach filmowych dokumentacji z wizyt Walentiny Tierieszkowej i Mirosława Hermaszewskiego. W ramach Bielskiego Almanachu zdigitalizowaliśmy te materiały i udostępniliśmy jako cenny dokument życia miasta sprzed kilkudziesięciu lat- mówił Ryszard Wesołowski z Bielskiego Almanachu.

- Walentyna Tierieszkowa odwiedzał nasze miasto 27 października 1963r, cztery miesiące po locie w kosmos. Była wtedy u szczytu swojej popularności, nie tylko w ZSRR i w krajach demokracji ludowej, stała się prawdziwą celebrytką pierwszej polowy lat 60-tych. Do Bielska-Białej przybyła na oficjalne zaproszenie załogi zakładu włókienniczego LENKO, zaproszenie miała charakter symboliczny, gdyż sama Walentyna była również włókniarką pracująca w zakładach Jarosławiu. Bielskie włókniarki w trakcie krótkiej wizyty i spotkaniu z pracownikami zakładu, podarowały w prezencie szal dla matki kosmonautki- informował dr Maciej Bujakowski. 

Tierieszkową witały na bielskich ulicach prawdziwe tłumy, przejeżdżała przez główne ulice miasta w odkrytym samochodzie.

W nieco innej atmosferze odbywała się wizyta Mirosława Hermaszewskiego w 1979r. nastroje społeczne były już zupełnie inne, dekada E. Gierka dobiegała końca a propaganda sukcesu nie była już wstanie zmienić szarej rzeczywistości.

- Pierwszy polski kosmonauta był gościem Zespołu Szkół Zawodowych „Indukty” a następnie podejmował go w swoim gabinecie I sekretarz KW PZPR Józef Buziński. Po wymianie uprzejmości, Mirosław Hermaszewski przekazała, proporczyk z herbem Bielska-Białej, który miał ze sobą na pokładzie statku- dodaje dr Bujakowski.  
   Zachowany materiał filmowy jest cennym zapisem wspomnianych wydarzeń, stanowi doskonały materiał poglądowych dla wszystkich, którzy interesują się historią naszego miasta i regionu. Współpraca BBTH z Bielskim Almanachem po raz kolejny zaowocowała ciekawym spotkaniem.
Bielski Almanach to miejsce w sieci (na facebooku oraz strona www), gdzie przedstawiane są archiwalne materiały, przede wszystkim filmowe, o Bielsku-Białej.

- Korzystamy z archiwów, dzięki uprzejmości Domu Kultury Włókniarzy digitalizujemy stare filmy powstające w AKF Bielsko. Bielszczanie przysyłają nam zdjęcia z domowych archiwów, udostępniają stare taśmy z filmami. Staramy się też tworzyć filmy o ciekawych aspektach bielskiej historii- informuje Marek Kamiński z Bielskiego Almanachu. - Jeśli ktoś z Państwa posiada archiwalne materiały fotograficzne lub filmowe w dowolnej formie - zdjęcie na papierze, klisza fotograficzna, film na taśmie 16 lub 8 mm, prosimy o kontakt z nami. Zdigitalizujemy dla Państwa te materiały i udostępnimy innym w internecie- apeluje Marek Kamiński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz