Był rok 1951
Zjednoczenie już tuż, tuż, a wskazówek nie ma...
12 stycznia 1951 roku „Trybuna Robotnicza” donosiła z lekkim niepokojem: Prezydium MRN obu miast w oczekiwaniu instrukcji władz nadrzędnych dokonały szeregu prac przygotowawczych. W obszernym artykule podsumowano prace organizacyjne uroczystości połączenia obu miast. Korespondent gazety apelował zaś, by odpowiednie wskazówki, co mają począć władze tu na miejscu spłynęły jak najszybciej z Warszawy. Decyzja ta winna być możliwie krótkim czasie zrealizowana w terenie przez dokonanie odpowiednich zabiegów natury gospodarczej i administracyjnej. Jak wynika z informacji uzyskanych od władz miejscowych zagadnienie to czeka jeszcze swojego rozwiązania- podkreślał korespondent. Szczegółowo też informował:
Prezydia MRN obu miast w oczekiwaniu instrukcji władz nadrzędnych dokonały szeregu prać przygotowawczych. Kierownicy wydziałów MRN i przedsiębiorstw miejskich nawiązali już kontakt celem ujednostajnienia biurowości i rachunkowości, co jest niezbędnym warunkiem poprawnego przeprowadzenia dalszych kroków połączeniowych. Ustalono również dokładnie sposób przejęcia magazynów i przeprowadzenia inwentaryzacji majątku miejskiego, który odtąd stanowić będzie wspólne dobro mieszkańców połączonych miast.
Jednym z późniejszych ale zarazem szczególnie ważnych problemów jest sprawa budżetu. W dniu 8 bm. odbyło się wspólne posiedzenie, w czasie którego dokonano porównania analizy budżetów Bielska i Białej przygotowując w ten sposób połączenie finansów obu miast. Należy stwierdzić, że istniejąca w naszym ustroju jednolitość gospodarki finansowej znacznie ułatwiła dokonanie wspomnianej akcji,
W pracach przygotowawczych nie zaniedbano również kwestii kadr administracyjnych. Prezydia obu Rad Narodowych porozumiały się co do tego, ażeby zapewnić udział w administrowaniu zjednoczonym miastem najlepszych i wypróbowanych pracowników miasta Białej i Bielska.
Biała daje poważny wkład w zakresie gospodarczym. Zwraca uwagę fakt istnienia tutaj Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo - Budowlanego, posiadającego dobre kadry techniczne, obok nieco słabszego wyposażenia. Dzięki dokonanemu już połączeniu z bielskim przedsiębiorstwem Remontowo-Budowlanym stworzona została poważna jednostka gospodarcza. Do wkładu ze strony Białej, który pozytywnie wpłynie na poprawę komunalnych warunków bytu świata pracy, należy fakt zorganizowania przez bialski Zarząd Nieruchomości Miejskich komitetów blokowych. Zadaniem tych komitetów jest regulowanie wszelkich opłat i załatwianie sporów między lokatorami. Za przykładem Białej powstaną takie komitety w Bielsku w I. kwartale br.
Po tych kilku pozytywnych zdaniach w kierunku Białej, redaktor powrócił do tradycyjnego tonu płynącego z Katowic:
W r. 1950 .(jeszcze przed oficjalnym połączeniem miast), szereg instytucji miejskich przejął w swoim zakresie opiekę nad Białą. Miejski Handel Detaliczny, zorganizowany w Bielsku, od maja 1950 r, pracuje takie dla Białej, Zakład Oczyszczania Miasta przejął opiekę nad czystością Białej w dniu 1. 12 1950 r. Gazownia bielska — podobnie jak i Zakłady Wodociągowe — od dawna zaopatrują również Białą,
Podobną rolą spełniają bielskie Miejskie Zakłady Komunikacyjne,
Do zakładów pracujących dla dobra obu miast należą przede wszystkim Bielsko - Bialskie Zakłady Mięsne. Dwa zakłady przetwórcze w Bielsku i jeden w Białej, jak też przejęcie 10-ciu bielskich sklepów i ważnego warsztatu rzeźniczego (dawniej Szubert) to konkretne osiągnięcia na polu zespolenia organizmu gospodarczego oba miast.
Nie pozostaje w tyle również i spółdzielczość. W dniu 8. bm. odbyło się w Bielsko - Bialskiej Spółdzielni Spożywców specjalne zebranie, poświęcone połączeniu BBSS z Bialską powszechną Spółdzielnią Spożywców.
W przyszłym tygodniu odbędzie się w Komitecie Miejskim PZPR w Bielsku specjalna narada aktywu gospodarczego, celem rozważenia sposobu skoordynowania pracy bielsko - bialskiego przemysłu wełnianego i metalowego. Na konferencji tej wyznaczone zostaną dla przedsiębiorstw przemysłowych nowe drogi wspólnej walki o wykonanie ważnych zadań Planu Sześcioletniego.
Akcja połączeniowa ujawniła szereg zagadnień, które muszą być w najbliższym czasie rozwiązane, i tak palącym jest: zadanie zaopatrzenia miasta w wodę, rozwiązanie zagadnienia kanalizacji, wykończenie, w Białej pracy nad siecią elektryczną, remont nawierzchni dróg, które w Białej znajdują się w opłakanym stanie, ukończenie budowy gmachu Szkoły Podstawowej w Białej przy ul. Limanowskiego, pomoc dla bialskiego Ośrodka Zdrowia w Rynku, który znajduje się w trakcie przebudowy, uregulowanie kwestii bezpieczeństwa, ruchu na ulicy Zwycięstwa. I wiele jeszcze innych pilnych spraw.
Symbolicznym aktem, przygotowywanym przez władze miejskie Bielska i Białej na dzień oficjalnego połączenia miast, jest ukończenie budowy 2 mostów na Białce przy ul. Leszczyńskiej i ul., Mostowej, które mają być oddane do użytku mieszkańców w czasie samej uroczystości.
środa, 13 stycznia 2021
Bielsko-Biała ma wspólnych 70 lat cz. 3 Styczeń 1951
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz