poniedziałek, 30 września 2013

Spotakanie Kino w Białej

    Bardzo serdecznie dziękuję za to że zechcieliście państwo poświęcić swój czas i spotkać się ze mną w Książnicy Beskidzkiej.

12 października 2013 roku minie sto lat od uruchomienia w Białej pierwszego kina. Było to wydarzenie nie tylko o znaczeniu kulturalnym, ale również cywilizacyjnym.

    Książeczka pt. „Bialski ilusion”, przedstawia nie tylko sam proces powstawania kina, ale również pokazuje całą otoczkę obyczajową, polityczną i narodową, jaka temu towarzyszyła. Starając się oddać ówczesne realia bazowałem głównie na informacjach prasowych. Mam nadzieję, że mocny język epoki i prezentacja filmów, jakie były tutaj wyświetlane do pierwszej wojny światowej, sprawią czytelnikom dużo radości.

    Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim przyjaciołom z Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego za wsparcie moich poszukiwań swoją wiedzą i zbiorami. W sposób zaś szczególny dziękuję dr Ewie Janoszek, prezesowi BBTH, za liczne konsultacje językowe oraz Walterowi Franke za inspiracje.
    Za wsparcie wydania tej publikacji dziękuję: Violettcie Krzemień-Banot, dyrektorowi Hotelu Magura,

Rafałowi Knop, właścicielowi biura turystycznego Bella Toskana, 

Panu Grzegorzowi Misiąg, współzałożycielowi Restauracji „Browar Miejski” w Bielsku-Białej, 

Panu Piotrowi Dudek, prezesowi firmy Aqua S.A. 

oraz w sposób szczególny Stefanii Filek właścicielce Księgarni Klimczok. To właśnie ta księgarnia jest jedynym dystrybutorem tej książki zarówno na terenie regionu jak i całego kraju.


    Pełny wykaz tych, którym jestem winien wdzięczność znajdą Państwo na kolorowej wkładce w tej książce. Polecam korzystanie z ich usług, gdyż nie tylko są najlepsi w swojej branży, ale są miłośnikami wszystkiego, co jest związane z historią, kulturą i tożsamością naszego regionu. Raz jeszcze dziękuję.  Patronat medialny nad całością przejęło „Radio Bielsko” oraz „Kurier Radia Bielsko”.
   
 Książka „Bialski Iluzion” otwiera nową serie wydawnicza pod nazwą  Małe Formy ( MF), w której członkowie BBTH będą prezentować nie tylko okolicznościowe tematy, ale również wyniki swoich najnowszych badań naukowych. Mżna ją nabyć w księgarni Klimczok za jedyne 12 złotych.Polecam Jacek Kachel

1 komentarz:

  1. There's certainly a lot to learn about this subject. I
    love all the points you have made.

    OdpowiedzUsuń