wtorek, 3 września 2013

Moda Sierpień 1912

  
 Kiedy większość populacji cieszyła się jeszcze z uroków lata, projektanci mody już dawno zastanawiali się nad tym co zaproponować na jesień. Detektyw gustów kobiecych zaś uprzejmie donosił: Zupełnie nową rzeczą są szerokie paski, które wyglądają jak szale i przypominają przewiązki, noszone przez Indyan, a zwane „pagne”. (...) Kapelusze przeważnie nosi się z czarnego aksamitu z wielkimi rondami. Czarne kapelusze słomiane pokrywa się koronką lub przybiera brzegi futerkiem. U schyłku sezonu wywalczyły sobie prawo obywatelstwa nowe kolory w materiałach i sukniach, a szczególnie szkocka krata. Warto też odnotować, jako ciekawostkę, że w Nowego Jorku po katastrofie Titanika, która nastąpiła w kwietniu 1912 roku rodziny bogatych miliarderów za przykładem pani Astor zamieniły żałobny kolor czarny na biały, co wywoływało sensację.

     I chociaż lato było jeszcze w pełni, styliści już przewidywali, że kostiumy jesienne odznaczać się będą tym, że żakiety powinny być robione z materiałów odmiennych i silnie zróżnicowane od koloru spódnicy. Kapelusze będą dosyć duże z filcu i tafty, w dwóch kolorach. W dziedzinie sukien pozostanie tylko jeden dział bezwzględnie modnym tj. suknie z koronek. Kto wie nawet czy i na zimę moda ta się nie zachowa. Stałość pani mody w tej dziedzinie tłumaczy się tem, że suknie z koronek są bardzo drogie ale i bardzo trwałe. Wzgląd finansowy bierze więc górę i choć raz nagina modę ku swej drodze. 


    W następnym numerze „Nowości Ilustrowanych” komentator mody nie pozostawia już złudzeń i przechodzi do opisywania tego, co będzie nosiło się jesienią. Na boku pozostawia sprytne panie, które w okresie przejściowym same dokonują oszczędnie rekonstrukcji garderoby i pisze: W ogóle zasadniczą cechą płaszczy jesiennych jest prostota. To też główną ich ozdobą będą wielkie ładne wyrobione guziki. Charakterystycznem jest także, iż zupełnie nie będą noszone kołnierze szalowe lub męskie, tylko bardziej fantazyjne. Najnowszy model płaszcza jesiennego przedstawia się w ten sposób, że górna ma charakter bluzki, zaś z przodu ma płaszcz szeroki rewers. Jako płaszcze wieczorowe modne będą sute płaszcze z aksamitu i jedwabiu.    Czytając powyższe wspomnienia, sprzed stu lat, czytelnik mógłby odnieść wrażenie, że projektanci byli mało awangardowi, a styliści unosili się na głównej fali uznanych od lat fasonów. Prawdą jest, że jak zawsze motto: sprawdzone znaczy sprzedane, wyznaczały główne linie firm odzieżowych, jednak nowości było mnóstwo. Na dowód, tylko dwie innowacje z sierpnia 1912. Zacznijmy od USA, tam jedna z modystek zaprojektowała kapelusz z modnymi wielkimi kwiatami, pośród których dyskretnie umieściła...żaróweczki. Po zmroku elektryczna-lady przy pomocy dyskretnie zamocowanego guziczka oświetlała sobie drogę w ciemności i stawała się kolejną „gwiazdą”, której nie sposób było nie zauważyć... W Paryżu natomiast prawdziwą furorę robiły suknie ze skór węży. Bogata klientela szczególnie upodobała sobie wdzianko z anakondy, bowiem skóra tego węża była bardzo mocna. Jeden tylko warunek muszą posiadać te panie, które chcą nosić takie szaty, mianowicie muszą być wysmukłej i zgrabnej budowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz