Natomiast w Komorowicach Prezente na tejsze probostwo otrzymał ks. Schneider, dotychczasowy katecheta z niemieckiej szkoły, utrzymywanej kosztem miasta Białej. Poparcia udzielił mu arcyksiążę z Żywca, który nie chciał poprzednio zatwierdzić przyjętej już przez księcia biskupa Sapiehę kandydatury ks. Putka, proboszcza z Porąbki, jako zanadto dla polskości zaangażowanego.
Prezydent galicyjskiej dyrekcji poczty przeniósł Aleksandra Koperskiego z Żywca do Wadowic, a asystenta Stefana Tyca z Białej do Żywca.
Do wielce oryginalnych imprez, szczególnie dla nas dzisiaj, wiążących sprawy osobisto-towarzyskie należała zorganizowana przez Polskie Towarzystwo gimnastyczne w Białej w dniu 9 listopada 1913 w sali hotelu pod „Czarnym Orłem” spożywczą loterie fantową, połączoną z koncertem i zabawą ludową. Wybór fantów w liczbie przeszło 600 sztuk, jest następujący: zające, rasowe króliki, tłuste indyki,, kury. gęsi, kaczki i gołębie, z innych dziedzin są ziemniaki, jarzyny, wyroby czekoladowe, konfitury, miody, wina
szampańskie, reńskie i austryackie, wódki, likery, szynki, kiełbasy w końcu przedmioty artystyczne, obrazy, różne cacka salonowe. Wstęp na loteryę,. koncert i zabawę taneczną 40 h. Dzieci i uczniowie mają wstęp wolny na loteryę, koncert. Początek loteryi o godzinie 2 giej po południu. Czysty dochód przeznacznony jest na budowę własnej Sokolni kresowej. Po skończonej loteryi odbędzie się zabawa taneczna.
Namiestnik przeniósł Maksymiliana Bittnera z Żywca do Lwowa. Natomiast PSL powiatu żywieckiego wzywał, aby w wyborach uzupełniających do sejmu po wygaśnięciu mandatu posła Szweda, wybrać na jego miejsce Franciszka Mazgaja ze Ślemienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz