Polacy czując wszechobecną niechęć ze strony władz nie poddawali się dalej robili swoje koło TSL w Białej im. króla Władysława Jagiełły, rozpoczęło całą serie wykładów. 6 listopada Zygmunt Podgórski wygłosił wykład pt. „Walki Słowian z Germanami przed r. 1000”; 10 list. Dr Antoni Mikulski „Szkolnictwo zawodowe”; a 13. list. p. Adam Wodziczko „Stanisław Szczepanowski”; 17. list. Natomiast Dr Kazimierz Woliński „Urządzenie ksiąg gruntowych” (hipoteka); 20. list. p. Szczęsny Krzyżanowski „Książę Józef Poniatowski”; 24.
list. p. Adolf Jaślar „Węgiel kamienny i jego znaczenie”; 21. list. Dr Jakób Rodwin .,0 naruszeniu w posiadaniu”.
Natomiast w Żywcu koło TSL zorganizowało odczyt prof. Radwańskiego pt. Z przyrody Tatr i Pienin. O powstaniu listopadowym opowiadał prof. Feli, a o kinomatografie wygłosił wykład prof. Michejda, którego wcześniejszy wykład o telegrafie bez drutu cieszył się wielką popularnością. Jedynym zgrzytem kulturalnym był fakt, że przygotowane przez TG „Sokół” przedstawienie Fredry nie mogło się odbyć w umówionym terminie, gdyż Sokolnia żywiecka nie mogła użyczyć im własnej sali, gdyż zajęło ją kino, któremu wydzierżawiono obiekt.
Bez przeszkód odbyły się wykłady p. Olecha w Kamienicy 16. listopada, i Matłosza w Aleksandrowicach mówiące na temat narodowej oświaty.
Polacy bardzo dbali o poziom wykładów i organizowali również wykłady uniwersyteckie profesoró z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W niedzielę 16. listopada, Początki krytyki literackiej w Polsce, wypowie prof. Uniw. Jagiell. Dr. Tadeusz Grabowski. 2.) w niedzielę 23. listopada, Geograficzne podstawy naszego życia gospodarczego, wypowie doc. Uniw. Jagiell., Dr. Ludomir Sawicki. 3.) w niedzielę 30. listopada, Zdobycze chemii organicznej i ich znaczenie dla biologii, wypowie doc. Dr. Antoni Korczyński. (...) Wykłady odbywać się będą w auli Seminaryurn To w. Szkoły ludowej. Początek zawsze o godzinie 6 wieczorem. Wstęp na wykład 20 h., dla uczniów i uczenie 10 h.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz