wtorek, 25 czerwca 2013

Guzikarnia przy placu ratuszowym


    Najczęściej gdy patrzymy na budynek, gdzie dzisiaj znajduję się siedziba USC przy placu Ratuszowym 5, pamiętamy, że przed tem znajdował tam się Bank Handlowy. Wcześniej urodzeni przypominają, że w tym budynku oszklonym wzniesionym w 1922 roku mieściła się fabryka sukna Fryderyka Tislowitza.Nie wszyscy jednak pamiętają, że na pierwszym piętrze znajdowała się tam również Fabryka Guzików Rogolith.


 Produkowano w niej guziki z mączki rogowej, na którą właściciele posiadali zastrzeżony patent.    Firma zatrudniała ok. 60 osób. Przedsiębiorstwo miało charakter spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do rejestru handlowego Sądu Okręgowego zostało wpisane 25 listopada 1930 r.


    Funkcję dyrektora pełnił inż. Hugon Presser, a zastępców: Walter König i Maurycy Huppert, wszyscy z Bielska. Wysokość kapitału zakładowego wynosiła z materiałów jakie udało się mi zdobyć wynosiła 379.370 zł.    Dzięki Tomaszowi Königowi synowi wspomnianego wcześniej Waltera Königa udało się mi dotrzeć do ciekawych informacji. Na początek kilka zdjęć z fabryki, a o niezwykłych losach życia Walter König napiszę, gdy tylko dogonię...dzień wczorajszy, czyli w bliżej nieokreślonej przyszłości, za co przepraszam...Fabryka Guzików ok. 1930-39, frezarki i prasy


Fabryka Guzików ok. 1930-39, frezowanie guzików


Fabryka Guzików ok. 1930-39, Sortownia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz