niedziela, 23 czerwca 2013

Dla kultury i zdrowia i promocji...

   


    W środę 19 czerwca 1912 roku w Bielskim kościele ewangelickim odbył się koncert  pod kierownictwem kantora Boeka. Zysk przeznaczono dla uczniów ewangelickich bielskich szkół.
Jednak największe zaciekawienie wśród melomanów wzbudził koncert niewidomych muzyków, którzy wystąpili 11 czerwca w budynku cechowym w Bielsku.
    Dużym wydarzeniem zapowiadanym przez gazety na 29 czerwca było otwarcie parku klimatycznego w Bystrej. Przygotowany park obejmował 4 hektary w lesie oddalonym zaledwie 8 minut od stacji kolejowej.
    Będąc przy sprawach promocyjnych, trzeba wspomnieć, że z inicjatywy księżnej Marii Lubomirskiej powstał specjalny komitet do promowania Polski w Wiedniu. Za najważniejsze zadanie postawiono sobie zorganizowanie w przyszłym roku retrospektywnej wystawy sztuki polskiej, głównie malarstwa i rzeźby. W ramach przygotowania do tego wydarzenia postanowiono przygotować zdjęcia przedstawiające cenne zabytki z przeszłości oraz najpiękniejsze walory turystyczne i etnograficzne. Pośród tych perełek znalazł się również Żywiec i jego mieszczaństwo w dawnych strojach. Postawiono na nowoczesną formę przekazu między innymi poprzez wykonanie zdjęć kinematograficznych ze wszystkiego, czem możemy poszczycić za granicą. Kinematograf stał się obecnie najsilniejszym czynnikiem w poznawaniu fizjognomji krajów odległych. Spełnia doniosłą funkcje komunikacyjną, a więc cywilizacyjną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz