czwartek, 13 czerwca 2013

Dobre rady zawsze w cenie - Wychowanie

Zdrowe wychowywanie dzieci.    Ogólnie wiadomem jest, że najwięcej ofiar porywa śmierć z pośród niemowląt: na 100 dzieci umiera jednorocznych 30. To znaczy, że albo dzieci przychodzą na świat wątłe i słabe, albo źle są wychowywane. Złe stosunki materyalne, t. j. bieda rodziców źle wpływa na zdrowie dzieci, jest pewnem; a cóż dopiero choroby dziedziczne, pijaństwo lub niemoralne życie! Temu zaradzić może tylko od powiędnie wychowanie. Niewiasta brzemienna powinna już nie o sobie myśleć, ale o dziecku: odżywiać się jak należy, choćby czegoś nie lubiła, nie pić, nie dźwigać, nie ściskać się spódnicą czy gorsetem, nie siadywać po karczmach czy weselach do późna. Powinna przygotować się w duszy do ciężkiej chwili, która ją czeka, a wkoło siebie przysposobić, co potrzebnem bywa: bieliznę, pieluszki itd.
    Po urodzeniu dziecka należy je ukąpać, co do 2 tygodni dobrze jest czynić 2 razy dziennie, następnie do 3 miesięcy codzień, później już tylko co drugi. Woda może być przegotowana i ciepła. Jeżeli niema w domu ciepłomierza, to zanurzyć łokieć własny: o ile uczucie przyjemne, woda jest dobra.
    Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, o czem dobrze wiemy. Przy karmieniu należy przestrzegać wielkiej czystości. Przy odstawianiu od piersi uważać, by się to nie działo podczas ząbkowania, lecz wtedy, gdy dziecko ma już 2 górne i 2 dolne zęby, co zwykle dzieje się w 9-tym miesiącu. Używanie alkoholu przez karmiącą — jest dla dziecka zabójcze i później na całe jego usposobienie oddziała! Wspomnicie je gorzko nierozsądne matki!
    Mowa do najmniejszego nawet dziecka powinna być łagodna: serdeczny głos matki najlepiej wzrusza istotę dziecka. Jeżeli płacze, nigdy nie uspokajać go kołysaniem lub noszeniem: jeżeli mu tego kiedyś odmówicie, będzie krnąbrnem i zuchwałem. (...)
Kalendarz Roli 1912 rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz