piątek, 25 kwietnia 2014

Zwiedzamy Kościół w Łodygowicach cz. 9

Wewnątrz kościoła znajduje się osiem ołtarzy.

    Główny ołtarz w prezbiterium jest dwuczęściowy utrzymany w stylu rokoko. Ołtarz ufundował Antoni Kania, karczmarz z Wilkowic, a wykonał Mikołaj Ficek snycerz żywiecki; kosztował on 114 złotych. Został wstawiony 19 lipca 1715 roku. Ołtarz ten wyzłocono w Bielsku i ponownie stanął 21 grudnia 1716 roku. „Był niegdyś malowany na biało pokostem ze złoceniami”. W przedniej części: drewniana mensa, ozdobna, na niej tabernakulum, obok dwaj aniołowie adorujący najświętszy sakrament. Pancerne wnętrze tabernakulum zostało wymienione w 1969 roku na nowe wykonane przez firmę Włodzimierza Sepi z Krakowa.

 
    W tylnej, opartej o wschodnią  ścianę kościoła znajduje się: rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego oraz obrazy wysuwane: Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Zesłanie Ducha Świętego. W górnej części jest niewielki obraz Wniebowzięcia NMP.

Przed obrazami posągi Matki Bożej i świętego Jana Ewangelisty, po bokach figury Abrahama i Dawida z końca XVIII wieku. W latach 1993-1995 parafia ufundowała ołtarz soborowy z ambonką, wykonany przez p. Kazimierza Pietraszko z Buczkowic.  Natomiast balustrada, wcześniej wykonana z żelaza, oddzielająca prezbiterium od nawy pochodzi z lat trzydziestych XX wieku i została wykonana z drzewa dębowego przez Józefa Kanię z Łodygowic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz