wtorek, 22 kwietnia 2014

Zwiedzamy Kościół w Łodygowicach cz. 6

    Kościół w Łodygowicach, to nie tylko zabytek z wielce intrygującą historią, ale przede wszystkim świątynia napełniona modlitewnym skupieniem.
    Patrząc na świątynię pod wezwaniem świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza odnosi się wrażenie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Kościół, pomimo tego, że ma ponad 300 lat, wygląda jak nowy. Zadbany z zewnątrz, a i w środku ujmuje odnowioną polichromią i złoceniami. Jednak to nie bogactwo stylów, wystrój, lecz atmosfera w nim panująca przynagla każdego przybysza do zadumy i spotkania z prawdziwym Gospodarzem tego domu.


    Wyjątkowości tej świątyni doświadczył każdy, kto w niej zatrzymał się chociaż raz. Nawiedzając ją można odkryć naprawdę wiele fascynujących szczegółów, które wprost trzeba zauważyć. Otóż okrążając kościół z pewnością uwagę swą warto skierować na przylegającą od południowego wschodu kaplicę - Ogrojec, w której niejako przysiadł Chrystus Frasobliwy. Od wielu pokoleń jest On powiernikiem wielu, szczególnie najstarszych parafian, którzy zwyczajowo po niedzielnej Eucharystii spieszą do Ogrojca, by i przed Frasobliwym wyszeptać swe gorące, ufne pacierze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz