środa, 2 kwietnia 2014

Aktywna młodzież? Lubimy to!

Tym razem gościnnie publikuję, tekst ze spotkania, w którym brałem udział, a które pokazało, że z naszą młodzieżą nie jest tak źle, jak chcą niektórzy...

Aktywna młodzież? Lubimy to!

27 marca 2014r. w świetlicy Zespołu Szkół nr 1 w Łodygowicach odbyła się debata panelowa na temat: „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”. Prowadzącymi spotkanie były Patrycja Jakubiec i Aleksandra Dobija, kreatywne uczennice drugiej klasy Gimnazjum nr 1 w Łodygowicach. Debata została zorganizowana w ramach konkursu o mandat poselski na XX  Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dziewczyny, decydując się na udział w rekrutacji, pragnęły przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie oraz zachęcić młodzież do aktywności obywatelskiej, jednakże możliwość wyjazdu na posiedzenie młodych posłanek i posłów w pełni wynagrodziłaby poświęcony przez nie czas oraz mnóstwo pracy włożonej w to, by wszystko było profesjonalnie dopracowane.
    W przygotowanie debaty zaangażowało się wielu uczniów, którzy bardzo chcieli przyczynić się do tego, by to spotkanie wypadło jak najlepiej. Część z nich zajęła się wystrojem sali, inni obsługą kulinarną czy też techniczną, pozostali robili zdjęcia bądź brali udział w dyskusji i dzielili się własnymi pomysłami oraz spostrzeżeniami. Czas płynął bardzo szybko i z dnia na dzień do debaty pozostawało coraz mniej czasu. Moderatorki osobiście zaprosiły gości, opracowały scenariusz spotkania, zadbały o każdy szczegół. Oczywiście nie zabrakło też zdenerwowania i lęku o to, czy wszystko potoczy się tak, jak powinno, ponieważ w żadnej dyskusji nie da się do końca wszystkiego przewidzieć.

    Debata podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich składała się z krótkiego ćwiczenia aktywizującego, które miało na celu sprawdzenie naszej wiedzy na temat demokracji, a także analizę stopnia zaangażowania w życie społeczne. Wypowiedzi ekspertów, którzy w bardzo przystępny sposób przybliżyli nam podstawowe zagadnienia związane z wyborami, aktywnością obywatelską i barierami hamującymi młodych ludzi, również miały miejsce podczas pierwszej części debaty. Atmosfera zmieniała się z minuty na minutę. Wszystkim chętnym udzielono głosu, każdy wniosek był zapisywany na tablicy.

W sumie padło około dwudziestu pomysłów na to, jak zachęcić młodzież do udziału w wyborach i aktywnego działania w różnych organizacjach. Nasz wspólnie wypracowany plan zawierał między innymi takie punkty jak: zorganizowanie wyjścia na sesję Rady Gminy i prawyborów, powołanie Młodzieżowej Rady Gminy, zmiana tradycyjnej formy Święta Szkoły i Gimnazjalnego Przeglądu Twórczości Artystycznej, nakręcenie filmu promującego Samorząd Uczniowski oraz harcerstwo i Podbeskidzką Amatorską Ligę Piłki Ręcznej Dziewcząt, pogłębianie wiedzy uczniów na temat polityki przy wykorzystaniu różnych źródeł informacji, powołanie „klasowych partii” i wiele innych.

    Debata przygotowana przez Patrycję i Olę wszystkim zaproszonym gościom przypadła do gustu. Nie zabrakło słów pochwały i łez szczęścia, gdy spotkanie dobiegło końca. Wydarzenie przeszło już wprawdzie do historii, ale na pewno na zawsze pozostanie w pamięci wielu osób ze względu na niebanalną formę i ciekawy przebieg. Myślę, że w ten niezapomniany wieczór nauczyliśmy się, w jaki sposób możemy stać się naprawdę aktywną młodzieżą, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. W imieniu inicjatorek spotkania dziękuję osobom, za sprawą których debata  była jedyna w swoim rodzaju. Jestem pewna, że wszystkie wnioski już niedługo zostaną zrealizowane, a Patrycja i Ola 1 czerwca zasiądą w ławie poselskiej z prawdziwego zdarzenia!
                                                                                               
                                                                                              Weronika Mrowiec
                                                                              Samorząd Uczniowski  ZS nr1
                                                                                               w Łodygowicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz