środa, 19 lutego 2014

Sprawy oświatowe – luty 1913


    Również luty 1913 roku był bardzo pracowity dla Towarzystwa Szkół Ludowych. Liczne odczyty TSL odbywały się głównie w seminarium w Białej, a 3 lutego rozpoczął Eugeniusz Dzuś wykładem z obrazami świetlnymi pt: „Miłość macierzyńska wśród zwierząt”.
    Dużym echem odbiła się wystawa krajowego kursu majsterskiego dla stolarzy. Wystawa mieściła się w szkole ludowej polskiej na 1- piętrze, i obejmowała między innymi rysunki zawodowe, szkice mebli i robót budowlanych, oraz wzory bajcowania, politurowania i lakierowania drzewa. Kurs pod kierunkiem Stanisława Jamroża na który uczęszczało 14 stolarzy trwał przez 9 tygodni.
    Na zakończenie krajowego kursu dla stolarzy i uroczyste rozdanie świadectw, które odbyło się 2 lutego przybył: ze Lwowa radca dworu p. Nawratil jako reprezentant krajowej komisyi przemysłowej, z Białej p. K. Fedorowicz, c. k. starosta, p. Glattmann, radca budownictwa, p. dr. Woliński, radca miejski, p. dyr. Ignacy Stein i wiele innych osób. Po przemowie p. radcy dworu Nawratila rozdał instruktor kursu p. Stanisław Jamroż świadectwa uczestnikom. Świadectwa otrzymało 12 stolarzy.
    W lutowej prasie pojawia się cały ciąg informacji o różnego rodzaju obchodach powstania styczniowego. Przypomnijmy, iż wtedy to bardzo uroczyście uczczono pięćdziesiątą rocznicę jego powstania prawie, że w każdej miejscowości. Ja w tym przeglądzie prasy wspomnę tylko o tych uroczystościach, które z różnych powodów nie były tylko klasycznymi akademiami ku czci.
    Na początek informacja z Cięciny koło Żywca. „Kurier Lwowski” wspomina o tych obchodach podkreślając, że jeszcze niedawno wieś ta znajdował się pod całkowitą dominacją Niemców. Teraz nie tylko działał tam dom „Przyjaźni” ale powstało kilka organizacji polskich. Jubileusz rozpoczęto od eucharystii odprawionej przez ks. proboszcza Antoniego Wyrobka, podczas której kazanie wygłosił ks. Michał Chrzobik miejscowy wikary. Wieczorem zaś odbyły się okolicznościowe występy dzieci i zaproszonych gości. Przemawiał poseł Cezary Haller, sędzia z Jordanowa Gabryel, a wszystko okrasił śpiewem chór żywieckiego „Sokoła”.   Natomiast w niedzielę. 26. stycznia urządziła „Bratnia Pomoc” w Mikuszowicach obchód ku uczczeniu rocznicy Powstania styczniowego. Rano ruszył pochód z Domu Ludowego do kościoła na nabożeństwo, które odprawił ks. proboszcz Jurkowski. Następnie wrócił pochód do stów. „Bratniej Pomocy”, gdzie w pięknych słowach przedstawił styczniowi powstanie P- Michał Kaleta, kierownik szkoły miejscowej. Dzieci szkolne pod kierownictwem p. Kaletówny. nauczycielki wygłosiły wzruszające deklamacye i odśpiewały kilka narodowych pieśni- Całą uroczystość zakończyło przemówienie prezesa Tow. p. M. Klimczaka. Wieczór tego samego dnia odbyła się w Domu ludowym zabawa członków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz