środa, 17 lipca 2013
Gospodarcze informacje z lipca 1911
11 lipca 1911 roku w Węgierskiej Górce odbyło się zgromadzenie hutników na którym omawiano sprawy kas emerytalnych. Pomimo trudnej sytuacji w kasie spotkanie miało spokojny przebieg. Nieprzyjemna informacja dotarła też z Wiednia. Tam Rada Kolejowa nie zgodziła się na wprowadzenie zniżek frachtowych dla koniczyny na linii kolejowej Zwardoń – Żywiec. Mniej spokojnie ludzie przyjęli natomiast podrożenie mięsa przez rzeźników w Bielsku i Białej. Teraz kg wołowego kosztuje 1K 84 h.
Równie niespokojnie było na linii Biała Kęty, tam ciągle trwał spór szewców kętskich z magistratem miasta Białej. Szewcy kętscy nie ustąpią, aż im zostanie wymierzona sprawiedliwość! Jak poprzednio, tak i nadal będą szewcy kętscy sprzedawali swój towar przez pośrednictwo Spółki na targach w Białej.
Natomiast administracja państwowa poinformowała, że wydzieliła dwa inspektoraty przemysłowe. Bielsko i okolica została przydzielona do Cieszyna. Również na terenie Galicji dokonano nowego podziału Patronatu Krajowych Spółek Rolniczych. Jak poinformowano, od 1 września tr. zostanie otwarta ekspozytura Biura w Krakowie, która obejmie cały tzw. rejon pierwszy, czyli w jego skład wejdzie miedzy innymi powiat Biała i Żywiec. Zadaniem ekspozytury ma być opieka i nadzór nad kółkami rolniczymi.
„Czas” krakowski zwracał również uwagę na rosnącą w siłę browarów niemieckich na Śląsku austriackim, które coraz bardziej zagrażają polskim browarom w Galicji. I chociaż liczby uspakajały, bowiem w Galicji wyprodukowano o ponad 414 tysięcy hektollitrów piwa więcej, to jednak śląskie browary: już dzisiaj w samym Krakowie i to w obrębie miejskich rogatek, sprzedają około 24 tysięcy hektolitrów swego piwa, wartości przeszło pół miliona koron! W tym czasie np. browar w Bielsku produkował 33.745 hl, a w Żywcu 115.344.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz