czwartek, 16 lipca 2015

Stadt Theater in Bielitz cz. 12.

Knaak, knaak,
czyli ludzie lubią się śmiać

    1 i 2 marca 1891 roku mieszkańcy całego regionu mieli mnóstwo powodów do śmiechu. Oto do miasta nad Białą zawitał znany w całej Europie komik Wilhelm Knaack. Gazety lokalne piały z zachwytu:


Przedwczoraj i wczoraj mieliśmy okazję miło posłuchać Wilhelma Knaacka z teatru z Wiednia. Wspaniałego we wszystkich rolach artysty scenicznego oraz genialnego komika, wykorzystującego wszelkie wspaniałe środki artystycznego wyrazu i osiągającego niesamowite wyniki. W ciągu jednego wieczoru wystawiono trzy jednoaktówki, w których gość grał główne role i wcielał się w różne postacie. W sztuce pt. „Późne lato” grał starszego arystokratę we wspaniałej masce, w sztuce „Wer Bajor” szefa, a w sztuce „Vollkomenen Frau” głupiego żebraka ze wsi.  Gość był entuzjastycznie oklaskiwany i wielokrotnie wywoływany na scenę. Wyprzedane z dnia na dzień miejsca świadczyły o tym, jak wielkie zainteresowanie wzbudził u naszej publiczności


    Wilhelm Knaack urodził się w Rostoku 13 lutego 1829 roku. Był jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów austriackich. Debiutował w 1846 roku jako komik. Wybierał role wyraziste, które nabierały czasami groteskowego charakteru, co nie zawsze podobało się krytyce, jednak budziło aplauz widzów. Grał całym ciałem, wykorzystując czasami umiejętności cyrkowe i iluzjonistyczne. Warunki fizyczne mu to ułatwiały - był bardzo wysoki i szczupły. Pracował w północnych Niemczech, a później w Pradze. W 1882 roku odbył nawet tournée po USA i Kanadzie. Był członkiem masonerii i niektórzy w tym widzieli przyczynę jego częstych żartów z kościoła katolickiego. Zmarł 29 października 1894 roku w Wiedniu. 

   Głównym sponsorem mojej książki jest firma Bielmar, a promocja jej przewidziana jest                  na  wrzesień 2015. Już teraz zapraszam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz